Multimedialne laptopy Toshiby z technologią Playstation 3

W lipcu tego roku pojawi się pierwszy laptop posiadający multimedialny koprocesor korzystający ze SpursEngine Toshiby. SpursEngine wywodzi się z układu Cell działającego na PlayStation 3. Zawiera on 4 rdzenie Cell zajmujące się procesami multimedialnymi.

To doskonałe rozwiązanie przy pracach z obszernymi zadaniami multimedialnymi, którym nie podoła zwykły procesor PC. W nowych laptopach Qosimo G50 i F40 pozwala to na kilka fajnych sztuczek. Pośród nich jest szybsze wypalanie płyt wideo, skalowanie wideo oraz kodowanie w czasie rzeczywistym telewizji cyfrowej do wydajnego kodeka MPEG4 dla oszczędności powierzchni dyskowej.

Nowinką jest także "face navigation". Twarze, które pojawiają się w filmie są rozpoznawane i wyświetlane jako miniaturki tworząc wizualny indeks wideo. To ułatwia znalezienie wybranej sceny i obejrzenie jej po podwójnym kliknięciu. Komputer może także analizować i pokazać głośność dźwięku na całej długości filmu. Dzięki temu łatwiej jest znaleźć ciekawe momenty np. meczu piłkarskiego.

Laptop posiada także system kontroli gestami ręki. Po włączeniu go, kamera nad ekranem śledzi ręce użytkownika, którymi możemy kontrolować komputer. System ten działa na odtwarzaczu multimediów i programie PowerPoint. Pozwala to ruchami ręki zatrzymywać i uruchamiać filmy lub przewijać slajdy prezentacji. Aby kliknąć unosimy kciuk.

SpursEngine wykorzystywany jest tylko przy takich zadaniach. Resztę obsługuje procesor Intel Core 2 Duo. Ten multimedialny komputer zadebiutuje w Japonii pod końca lipca z ceną ok. 2,700 dolarów.

Następnie wprowadzony będzie także na inne rynki. Mimo, iż całość opiera się na procesorze Cell i SpursEngine nie oznacza to, że będzie możliwe granie w gry wydawane na Playstation 3. Te pozycje nadal ograniczone będą do konsoli.

Zobacz to jako materiał wideo.