Multimedialne studio Microsoftu


Media

Multimedialne studio Microsoftu

Media 2 zapewnia dostęp do wszelkich informacji o zasobach zgromadzonych na lokalnym dysku.

Ten program najmniej ma wspólnego z kreacją cyfrowych treści, jest to bowiem menedżer plików multimedialnych, pozycjonowany jako alternatywa dla Adobe Bridge. Oparty jest na aplikacji MediaPro firmy iView, do której prawa nabył Microsoft (i to niestety widać, bo pod względem atrakcyjności interfejsu odstaje od pozostałych składników Expresion Studio 2). Oferuje trzy główne układy interfejsu: lista, miniatury oraz podgląd pliku multimedialnego - tryby wyświetlania można przełączać, klikając stosowne odnośniki widoczne w oknie głównym programu. Nad głównym panelem aplikacji mieści się pasek menu oraz pasek opcji.

W widoku Thumbnail pojedyncze kliknięcie danej miniatury zaznacza ją (można przy okazji przyznać zdjęciu ocenę, mierzoną w liczbie gwiazdek), natomiast podwójne przenosi automatycznie do karty podglądu pliku (Media), gdzie jest wyświetlany w pełnej krasie. Szerokie możliwości oferuje panel organizacyjny (Organize), dostarczający szczegółowych informacji o zawartości określonego katalogu. Paleta Info zawiera natomiast dane dotyczące zaznaczonego lub wyświetlanego w danej chwili zdjęcia. Warto zwrócić uwagę na zaawansowane opcje sortowania zasobów. Jest też dostępna funkcja otwierania plików za pomocą domyślnych programów, przypisanych do danego formatu lub w aplikacjach pomocniczych, w których możliwa jest edycja danego formatu. Plikom można, oczywiście, przyznawać oceny i wyróżnienia.

Media umożliwia m.in. utworzenie galerii HTML (do wyboru jest rozszerzenie pliku wynikowego, np. .html, .php czy .asp i sprecyzowanie serwera, na którym ma się znaleźć). Oprócz tego oferuje zapis folderu na nośniku optycznym, utworzenie pliku PDF (wystarczy przeciągnąć obrazek do okna PDF Maker i wskazać lokalizację pliku). Program jest zintegrowany z aplikacją Virtual Earth. Dzięki temu można obejrzeć na mapie, w jakiej części świata wykonano zdjęcie (o ile metadane zdjęcia są poprawne - w naszym wypadku analiza fotografii cyfrowej wykonanej w Międzyzdrojach wskazała lokalizację na... południowej Białorusi). Po uruchomieniu pokazu slajdów wyświetla się okno kontrolera, który pozwala dostosować prędkość wyświetlania kolejnych plików, sposób prezentacji (pojedynczo, w parach, a nawet w siatce kilkunastu obrazów jednocześnie) oraz przejścia między poszczególnymi slajdami. Ustawienia można wprowadzić globalnie, dla całego folderu, lub indywidualnie, dla wybranych plików. Ponadto pokaz slajdów można zapisać w postaci filmu (do wyboru kilkanaście ustawień rozdzielczości obrazu).

Program wyposażono także w prosty edytor obrazów, z podstawowymi narzędziami retuszerskimi (kadrowanie, zmiana rozmiaru, usuwanie ziarna i efektu czerwonych oczu, zmiana balansu kolorów, modyfikacja nasycenia, jasności i kontrastu). Dostępna jest też funkcja automatycznej korekty (Auto Enhancement) oraz retuszu ze zdefiniowanymi ustawieniami (Preset Enhancement). Inne ciekawe opcje programu to możliwość nagrywania i dodawania notatek głosowych do obrazów oraz funkcja Folder watching, śledząca zmiany w zawartości folderu na dysku z katalogiem wczytanym do programu.

Blend

Blend 2 umożliwia stworzenie aplikacji WPF i bibliotek kontrolek internetowych w języku Visual Basic oraz Visual C# do środowisk uruchomieniowych .Net Framework 3.0 i 3.5. Trzecim typem projektów są strony wykorzystujące technologię Silverlight. Do aplikacji można importować obrazy (w tym grafikę trójwymiarową, którą można poddać obróbce), dźwięk i materiały wideo oraz zasoby w formacie XAML utworzone w Design 2. Interfejs programu jest przejrzysty i dzieli się na trzy główne panele. Środkowy panel to okno główne, w którym widoczny jest edytowany projekt (pracę nad nim można prowadzić w trybie graficznym, kodowym lub dzieląc widok na pół - to samo rozwiązanie zastosowano w opisywanym wyżej Webie). Zawartość lewego i prawego panelu różnicuje się w zależności od typu projektu, nad którym w danej chwili pracujemy.

Po uruchomieniu programu ukazuje się okno powitalne, gdzie można sprecyzować dalsze czynności, m.in. otworzyć istniejący projekt lub utworzyć nowy, skorzystać z warsztatów, poradników i pomocy online, lub też przejrzeć przykładowe aplikacje. Po prawej stronie należy szukać właściwości edytowanych obiektów. Po lewej znajdziemy niepozorny przybornik. Aktywną przestrzeń roboczą również można dostosować do własnych potrzeb, korzystając z widoku projektu lub animacji. Blend 2 to aplikacja, która ma konkurować z Adobe Flash. Aby sprawnie posługiwać się tym narzędziem, należy wykazać się pewną wiedzą w zakresie programowania interfejsów. Dla początkujących programistów wybawieniem okaże się obszerna pomoc programu. Warto jednak podkreślić, że samo projektowanie wyglądu aplikacji w trybie graficznym jest proste i raczej bezproblemowe, choć posiadacze wolniejszych komputerów będą przeklinać z powodu niedostatku mocy obliczeniowej odczuwalnego np. w czasie generowania podglądu projektu.

Perspektywy

Multimedialne studio Microsoftu

W Blend 2 można zapoznać się z przykładowymi, przygotowanymi za pomocą tego programu aplikacjami.

Pierwsze wydanie pakietu wprowadzono w 2007 r. Największy zarzut, jaki stawiany był Microsoft Expression, dotyczył faktu, że produkt był dostępny tylko do Windows. W wypadku drugiego wydania zestawu sytuacja niestety nie uległa zmianie - ze wspomnianych narzędzi nadal mogą korzystać jedynie posiadacze XP i Visty. Znacznie ogranicza to możliwość konkurowania z Creative Suite CS3 - nie dość, że propozycja Adobe jest bardziej wyspecjalizowana, to mogą jej używać również właściciele komputerów i systemów operacyjnych firmy Apple, bardzo wysoko cenionych przez profesjonalnych twórców. W Mac OS X zadziała jedynie menedżer plików Media 2.

Dodatkowym atutem Microsoftu ma być jednak integracja pakietu z technologią Silverlight oraz rozbudowany system subskrypcyjny, oferowany nabywcom Expression Studio 2. W ramach tego rozwiązania, oprócz samego pakietu, dostępne będą także systemy operacyjne Windows XP i Vista, jak również takie produkty, jak Visual Studio, Office 2007, Office Visio Professional, Virtual PC i Parallels Desktop for Mac. Wszystko to za 999 dolarów rocznie. Pakiet Expression Studio 2 można wypróbować za darmo, pobierając plik instalacyjny z serwera producenta. Do uruchomienia wersji demonstracyjnej nie jest wymagany klucz produktu, jednak wówczas z narzędzi można korzystać przez ograniczony czas (np. z Design - przez 30 dni od pierwszego uruchomienia) lub limitowaną liczbę razy (Web - 25 uruchomień).

Expression Studio 2 - cena, dostępność, wymagania

W momencie premiery Expression Studio 2 było dostępne wyłącznie w języku angielskim. Na początku sierpnia na rynku powinny pojawić się kolejne wersje językowe, niestety nie będzie wśród nich polskiej. Samodzielny pakiet kosztuje 699 dolarów. Poszczególne aplikacje wchodzące w jego skład (z wyjątkiem Design) są dostępne osobno w następujących cenach: Blend - 499 dol., Web 2 - 299 dol., zaś Media 2 i Encoder 2 - za 199 dol. Program Design 2 będzie można zakupić jako osobny produkt wyłącznie w ramach systemu licencjonowania grupowego.

Wymagania systemowe:

  • system operacyjny Windows XP SP2 lub Vista,
  • procesor 1 GHz lub szybszy,
  • 1 GB pamięci RAM,
  • 2 GB miejsca na twardym dysku,
  • .NET Framework 3.5,
  • DirectX 9.0, Windows Imaging Component.

Media 2 dostępne jest także do Mac OS X (wymaga systemu w wersji 10.4 lub nowszej, 512 MB RAM, działa na komputerach z procesorami Intela i PowerPC).

Więcej informacji: www.microsoft.com/poland/developer/expression/default.mspx .