Multimedialne studio Microsoftu

Na początku maja tego roku Microsoft zaprezentował drugą odsłonę swojego pakietu aplikacji do projektowania i edycji treści multimedialnych, Expression Studio. To kolejna próba stworzenia realnej konkurencji dla Adobe Creative Suite, jaką podejmuje firma z Redmond.


Na początku maja tego roku Microsoft zaprezentował drugą odsłonę swojego pakietu aplikacji do projektowania i edycji treści multimedialnych, Expression Studio. To kolejna próba stworzenia realnej konkurencji dla Adobe Creative Suite, jaką podejmuje firma z Redmond.

W skład zestawu wchodzi pięć aplikacji: Web, Blend, Design, Media oraz Encoder. Pierwsza z wymienionych to edytor stron internetowych. Przeznaczeniem Blenda jest tworzenie szeroko pojętych treści multimedialnych: Rich Internet Applications (aplikacji z bogatym interfejsem użytkownika) przy użyciu grafiki 3D, wideo, dźwięku i animacji. Design jest przeznaczony do kreacji standardowej grafiki. Za pomocą programu Media można zarządzać cyfrowymi zasobami (katalogować i archiwizować dokumenty w 100 różnych formatach). Nowością w pakiecie jest Encoder, za pomocą którego wyedytujemy materiały filmowe w formatach AVI, WMV, WMA, MOC i MPEG-4 i zakodujemy w formacie VC-1 (WMV).

Web

Multimedialne studio Microsoftu

Edytor stron internetowych Web 2 charakteryzuje się szeroką paletą narzędzi kreacyjnych.

Po uruchomieniu aplikacji wyświetlony zostaje domyślny interfejs programu podzielony na pięć okien. W lewej kolumnie znajdziemy panel z listą folderów oraz okno właściwości znaczników i stylów CSS. Środkowa, największa część interfejsu to okno główne, w którym dokonujemy edycji. Prawa kolumna zawiera paletę narzędzi oraz panel służący do dodawania i modyfikacji kaskadowych arkuszy stylów. W prawym górnym rogu interfejsu umieszczono wyszukiwarkę plików pomocy. Tuż nad głównym oknem programu widoczne są zakładki, odsyłające do poszczególnych otwartych dokumentów oraz zakładka Website, która informuje użytkownika o liczbie i formacie plików powiązanych z tworzoną właśnie stroną. Poszczególne panele można "wyjmować" z interfejsu i umieszczać w dowolnym miejscu na ekranie, a potem równie łatwo ulokować z powrotem w tej samej lub innej części okna programu.

Program umożliwia pisanie stron w językach PHP, AJAX i ASP.NET 3.5 (dotychczas obsługiwane były XHTML, CSS, XML, XSLT i ASP.NET 2.0). Otwierając nowy plik (File | New), możemy sprecyzować, czy chcemy stworzyć pojedynczą stronę z ramkami lub opartą na stylach CSS, czy też od podstaw zbudować złożoną witrynę internetową, opartą na dostępnych szablonach, także z Sieci. Aplikacji można używać jako edytora WYSIWYG, korzystając wyłącznie z trybu projektu w oknie głównym aplikacji. Bardziej zaawansowani webmasterzy wybiorą zapewne tryb Code, z czystym HTML-em, lub widok dzielony Split, w którym okna kodu i projektu widoczne są równocześnie, jedno nad drugim.

Aplikacja wyróżnia się bogatym zestawem narzędzi - w przyborniku (Toolbox) dostępne są nie tylko popularne znaczniki języka HTML (ramki, elementy blokowe, osadzanie grafik), składniki formularzy (przyciski, pola tekstowe czy funkcje osadzania multimediów), ale również kilkadziesiąt różnych kontrolek ASP.NET, podzielonych na kilka sekcji. Znalazły się wśród nich standardowe składniki (m.in. przyciski, listy rozwijane, mapy obrazkowe), funkcje nawigacji, walidacja kodu, elementy umożliwiające użytkownikowi modyfikację wyglądu strony (tzw. web parts) oraz komponenty technologii AJAX i Silverlight.

Ten sam zestaw funkcji dostępny jest w menu Insert na pasku narzędzi, jednak przybornik jest o wiele bardziej intuicyjny. Trzeba dodać, że chociaż obrazki osadzane w źródle strony można edytować, niestety, domyślnym edytorem jest Windows Paint, a opcji zmiany na inne narzędzie nie udało nam się znaleźć. Można natomiast wygenerować obraz w formacie PNG, GIF lub JPG z pliku PSD, domyślnego formatu Photoshopa (wystarczy wskazać warstwy, które chcemy uwzględnić w dokumencie wynikowym) oraz - jeśli tak zoptymalizowany plik wymaga poprawek - otworzyć go w Photoshopie bezpośrednio z Weba.

Multimedialne studio Microsoftu

Design 2 to program łączący cechy edytora grafiki rastroweji wektorowej.

Tworzoną stronę można wyświetlić w przeglądarce internetowej (File | Preview in Browser). Domyślnie podgląd możliwy jest w Internet Explorerze 7 i Firefoksie 2 (w różnych ustawieniach rozdzielczości ekranu), ale stosowna opcja pozwala użytkownikowi na dodanie kolejnych przeglądarek. W programie nie mogło zabraknąć takich funkcji, jak autouzupełnianie znaczników i kolorowanie składni, optymalizacja kodu HTML, sprawdzanie pisowni wprowadzanego tekstu, raporty o zmianach wprowadzonych w projekcie. Kompleksowych informacji o dokumencie dostarczy menu Site.

Podsumowując, Web 2 to ciekawa propozycja zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych webmasterów, wyposażona w wystarczająco szeroki wachlarz funkcji, aby zbudować stronę WWW zgodną z nowoczesnymi trendami. Zabrakło za to ściślejszej integracji z pozostałymi komponentami pakietu Expression Studio, a zwłaszcza z edytorem grafiki Design (pod tym względem konkurencyjny tandem Adobe: Dreamweaver i Photoshop jest rozwiązaniem o wiele lepiej przemyślanym).

Design

Opisując program Design 2, czyli aplikację do tworzenia i edycji grafiki, trudno uniknąć porównań z Adobe Photoshopem. Na pierwszy rzut oka interfejsy obu aplikacji są zbliżone, ale po bliższych oględzinach widać mniej lub bardziej znaczące różnice. Przede wszystkim barwy interfejsu Design 2 są ciemniejsze, co ma poprawiać postrzeganie przez użytkownika kolorów w edytowanych obrazach. Podobnie jak w Photoshopie, po lewej stronie okna widoczny jest przybornik, a po prawej - palety. Zawartość przybornika w Design 2 jest nieco uboższa, ogranicza się bowiem do narzędzi zaznaczania, wycinania i rysowania obiektów, znajdziemy w nim też kroplomierz, pędzel, lupę, pióro i funkcję wprowadzania tekstu. Palety są tylko dwie - jedna opisuje właściwości obiektów (Properties), a druga to paleta warstw.

Zaniepokoją się pewnie ci, którzy nie dostrzegą za pierwszym razem żadnego menu efektów (w Photoshopie - filtrów). Wystarczy jednak zaznaczyć obrazek, a w dolnej części palety Properties pojawi się kolejny element, Effects. Zasadniczo są tu opcje znane z Photoshopa, jak choćby rozmycie gaussowskie, mozaika czy wycinanka, ale znajdziemy też pozycje unikalne, np. efekt o nazwie Paint Daubs. Ogólnie rzecz biorąc, program Microsoftu pod względem liczby opcji ustępuje konkurencji spod znaku Adobe.

Być może, wytłumaczeniem takiego stanu rzeczy jest fakt, że Design 2 ma służyć zarówno do edycji grafiki rastrowej, jak i wektorowej. Nie tylko nie zapomniano o funkcjach rysowania kształtów i obiektów oraz wypełniania ich teksturą i kolorem, ale - jak się wydaje - położono na nie większy niż w Photoshopie nacisk. Wiąże się z tym pewne ryzyko - Microsoft chciał stworzyć program graficzny dla wszystkich, a jak to zwykle bywa, być może, stworzył produkt dla nikogo.

Ciekawie poradzono sobie za to z opanowaniem chaosu związanego z dużą liczbą otwartych plików. Nazwy otwartych dokumentów grupowane są w zakładkach nad głównym obszarem roboczym. Za plus można uznać też fakt, że po wskazaniu danego efektu nie otwiera się kolejne okno dialogowe z jego ustawieniami - wszystkie widzimy w palecie Properties. W programie można otwierać dokumenty zapisane w najpopularniejszych formatach graficznych (oprócz JPG, GIF, TIFF, BMP i PNG są to także PSD i AI) oraz do nich eksportować (z wyjątkiem formatu Illustratora). Natomiast zapis możliwy jest tylko w domyślnym formacie aplikacji, czyli DESIGN.

Silverlight

Jest to technologia prezentacji treści multimedialnych w przeglądarkach internetowych, której podstawą jest język XAML (eXtensible Application Markup Language). Umożliwia tworzenie aplikacji z bogatym interfejsem użytkownika (RIA), które mogą działać na dowolnej platformie systemowej.

Do uruchomienia wymagane jest zainstalowanie w systemie bezpłatnej wtyczki Silverlight, którą można pobrać ze strony www.microsoft.com/silverlight/resources/install.aspx.