Multimedialni klasycy

Rodzice dobrze wiedzą, jak trudno "zapędzić" dzieci do lektury. Nie wiedzieć czemu, oprawiona ryza papieru często wzbudza niekłamaną niechęć maluchów. Słowo pisane po prostu przegrywa rywalizację z telewizją i grami wideo. Można jednak uciec się do podstępu - wykorzystać dziecięcą słabość: "zwabić" przed oblicze komputerowego monitora i zaprezentować niezłą porcję literatury. Trzeba tylko wiedzieć, od czego zacząć...


Rodzice dobrze wiedzą, jak trudno ''zapędzić'' dzieci do lektury. Nie wiedzieć czemu, oprawiona ryza papieru często wzbudza niekłamaną niechęć maluchów. Słowo pisane po prostu przegrywa rywalizację z telewizją i grami wideo. Można jednak uciec się do podstępu - wykorzystać dziecięcą słabość: ''zwabić'' przed oblicze komputerowego monitora i zaprezentować niezłą porcję literatury. Trzeba tylko wiedzieć, od czego zacząć...

DWAJ PANOWIE J

Dziecięcy świat przepełniony jest bohaterami filmów, bajek i kreskówek. Wręcz roi się w nim od "kaczorów Donaldów", "Supermanów" i wszelkiej maści "mutantów". Świat dziecięcych multimediów również wypełniony jest udziwnionymi stworami, które podobno gwarantują sukces. Niektórzy producenci doszli do przekonania, że jeżeli coś nie przypomina zielonej plamy z setkami czułek, to nie zainteresuje dziecięcego odbiorcy. Płodzą więc kolejne paskudztwa, zapominając przy tym, że plejada gwiazd naszej literatury zapewni sukces każdemu programowi. Murzynek Bambo, Leń, Słon Trąbalski czy... Kaczka Dziwaczka z powodzeniem mogą konkurować choćby z setką "żółwi mutantów".

Dzięki Young Digital Poland najmłodsi użytkownicy komputerów mają szansę poznać bohaterów nieco zapomnianych już lektur. "Multimedialny Świat Jana Brzechwy" i "Multimedialny Świat Juliana Tuwima" to prezentacje wierszy najwybitniejszych polskich autorów dziecięcych. I to prezentacje bardzo udane! Przyznać trzeba, że wydania książkowe - nawet te najpiękniej ilustrowane - bledną w porównaniu z tytułami multimedialnymi. Na każdej płycie znajdziemy 25 starannie wybranych utworów. Brzechwę reprezentują m.in. "Samochwała", "Entliczek Pętliczek", "Skarżypyta". Tuwim może z kolei poszczycić się "Lokomotywą", "Ptasim radiem" i "Abecadłem" - nie zabrakło też "tańcujących dwóch Michałów" i pana Hilarego, który zgubił okulary.

Wszystkie wiersze zostały okraszone doskonałą grafiką, animacjami i efektami dźwiękowymi. Wśród lektorów znajdziemy Wojciecha Malajkata i Joannę Trzepiecińską, piosenki śpiewa m.in. Majka Jeżowska, Lora Szafran i Mieczysław Szcześniak. Multimedialne programy nie są tylko "wieczorkiem poezji śpiewanej i recytowanej" - nie zabrakło w nich interakcji. Podczas zabawy dzieci mogą pokolorować ilustracje, ułożyć komputerowe puzzle, nauczyć się recytacji utworów, a nawet odtańczyć specjalne układy choreograficzne przygotowane do zilustrowania wierszy. Plansze są barwne, żywe - nawet przypadkowe kliknięcie myszką może spowodować kolejną lawinę wierszowanej rozrywki. Interfejs jest prosty i przejrzysty - z obsługą programu bez problemu poradzi sobie nawet przedszkolak. Oba krążki kierowane są do najmłodszych - tematycznie obejmują program języka polskiego dla klas pierwszych szkoły podstawowej i są "żelazną" pozycją w edukacji każdego dziecka. Doskonała zabawa jest też pretekstem do nauki czytania. Najistotniejsze, że bohaterowie kolejnych utworów dają najmłodszym lekcje dobrego wychowania - piętnują przywary. Wiersze Brzechwy i Tuwima zawsze bawiły i uczyły. W swym multimedialnym wydaniu bawią jednak bardziej i uczą więcej. Naprawdę warto spróbować!

ZIMOWA OPOWIEŚĆ

O ile wiersze Brzechwy i Tuwima stały się pretekstem do wielopoziomowej zabawy, multimedialna wersja "Królowej Śniegu" H. Ch. Andersena prezentuje się bardziej klasycznie. Przygody Gerdy i Kaya czyta się prawie tak jak zwykłe ilustrowane, wydanie książkowe. To jednak tylko pozory - potęga multimediów kryje w sobie wiele sekretów.

Produkt firmy Mediascape, wydany w serii "Multimedialne Książki", to nowy sposób poznawania literatury. Odszukując i przesuwając kolejne fragmenty stłuczonego lustra, "czytelnik" poznaje losy bohaterów. Grafika i dźwięk towarzyszące tekstowi są umiejętnie dawkowane. Nie oznacza to jednak, że program jest ubogi - wręcz przeciwnie - w sposób mistrzowski połączono w nim słowo pisane i czar multimediów. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki ilustracje zmieniają swój ton, pojawiają się kolejne, ukryte szczegóły. Dokonują się dziwne przemiany - czasem śmieszne, czasem groźne i tajemnicze. Pulsuje egzotyczna muzyka - gdzieś z głębi ekranu wydobywa się ciepły głos lektora (Henryk Talar). Scenerie ożywiają się i gasną wraz z rytmem opowieści, perfekcyjnie oddając jej nastrój. Nie do wiary, ale w wydaniu tym świetnie wszystkim znana "Królowa Śniegu" potrafi autentycznie zauroczyć. To naprawdę piękna opowieść i piękna... książka. Naszym zdaniem, CD-ROM ten warto oprawić w skórę z tytułem wytłoczonym złotymi literami.

Program kierowany jest do nieco starszych dzieci i... osób dorosłych - nie każdy maluch zainteresuje się tym starannie wyważonym, pozornie oszczędnym graficznie produktem. Wszystkich przyzwyczajonych do dynamicznych kreskówek i "przekolorowanych", krzykliwych tytułów może nawet zniechęcić. Gorąco jednak namawiam do elektronicznej lektury "Królowej Śniegu". Jeśli o mnie chodzi, tak mogłyby wyglądać wszystkie dziecięce książeczki.

"Multimedialny Świat Jana Brzechwy"

"Multimedialny Świat Juliana Tuwima"

Wymagania sprzętowe: PC 486/80 MHz, Win 95, 16 MB RAM, CD 4x

Producent: Young Digital Poland, Gdańsk 80-308, ul. Polanki 124, tel. (0-58) 52 66 85.

"Królowa Śniegu"

Wymagania sprzętowe: PC (Windows 95), MAC

Producent: Mediascape, Gdańsk 80-831, ul. Piwna 22/23rc