Multimedialny adapter WLAN

Linksys jest twórcą multimedialnego adaptera wyposażonego w interfejs radiowy, który wykorzystuje technologię wspieraną przez Intel oraz szereg wiodących producentów domowego sprzętu elektronicznego. Jest to technologia, która pozwala kontrolować dane wymieniane między pecetem i elektronicznymi urządzeniami domowymi powszechnego użytku.

Linksys zaprezentuje nową wersję adaptera Wireless-G Media Link w pierwszym tygodniu 2005 r. w Las Vegas (na targach International Consumer Electronics Show). Adapter pozwala przesyłać muzykę, obrazy wideo oraz fotografie z peceta do domowych urządzeń elektronicznych, takich jak TV czy systemy stereo.

Urządzenie wspiera nowy protokół DTCP-IP (Digital Transmission Content Protection over Internet Protocol). Został on zaprojektowany z myślą o tym, aby użytkownik mógł przesyłać dane multimedialne drogą radiową między różnymi urządzeniami pracującymi w domu, mając przy tym pewność, że nie zostaną one wykorzystane przez zewnętrzne, nieupoważnione do tego stacje WLAN.

Standard DTCP-IP (rywalizujący z podobnym rozwiązaniem noszącym nazwę DRM; Digital Rights Management) jest wspierany przez takie firmy, jak: Intel, Sony, Toshiba i Matsushita (Panasonic).

Po podłączeniu peceta do Internetu, urządzenie może być wykorzystywane do odbierania i odtwarzania plików multimedialnych zawierających dane audio i wideo, które są przesyłane przez sieć IP. Urządzenie jest wyposażone w system zdalnej kontroli (oparty na podczerwieni) i wymienia dane z pecetem drogą radiową (standard 802.11g) lub przez połączenie kablowe (Ethernet).

Wireless-G Media Link komunikuje się z urządzeniami domowymi przez standardowe połączenia stosowane w tym środowisku (w tym kabel S-Video, dwukanałowy kabel stereo czy okablowanie Toslink), wspierając grafikę o rozdzielczości 1280 x 720 pikseli).

Linksys informuje, że urządzenie Wireless-G Media Link wejdzie na rynek w drugim kwartale 2005 r. Cena nie została jeszcze ustalona.