Multimedialny demon

All-in-Wonder to karty z procesorami ATI wyposażone w tunery telewizyjne, moduły przechwytywania materiału wideo, cyfrowe wyjście audio oraz radiowe piloty zdalnego sterowania, które pozwalają na komfortowe korzystanie z wielu funkcji multimedialnego peceta.


All-in-Wonder to karty z procesorami ATI wyposażone w tunery telewizyjne, moduły przechwytywania materiału wideo, cyfrowe wyjście audio oraz radiowe piloty zdalnego sterowania, które pozwalają na komfortowe korzystanie z wielu funkcji multimedialnego peceta.

Multimedialny demon

Wielu graczy przyzwyczajonych do starszych kart, które dostawały zadyszki już przy niewielkim wygładzaniu krawędzi, zapomina, że najnowsze modele są wręcz stworzone do pracy w takich trybach. Zalecamy zatem od razu uruchomić zaawansowane funkcje poprawy grafiki. Nie będziecie wtedy musieli ustawiać ich w każdej grze.

Model Radeon 9700 Pro All-in-Wonder to układ bardzo potężny. Sprosta zadaniu płynnego generowania grafiki w dowolnej grze. Na wydajność nie wpłynie również obciążenie układu graficznego dodatkowymi obliczeniami związanymi z uruchomieniem zaawansowanych algorytmów filtrowania tekstur czy wygładzania krawędzi. Dla właścicieli starszych komputerów przewidziano model All-in-Wonder 7500, który pracuje z interfejsem PCI. Jest to doskonała karta do miniaturowych, bezgłośnych pecetów, które nie pracują jako wydajne maszyny do gier, lecz pełnią w mieszkaniu funkcję multimedialnego serwera plików.

Gramy, jak chcemy Po pierwsze, Radeon 9700 ma nam służyć jako wydajna karta graficzna. Mimo pojawienia się na rynku jeszcze szybszego Radeona 9800 Pro, model o stopień niższy nadal jest jedną z najszybszych kart, jakie można kupić. Także tańsza odmiana 9000 Pro w swoim segmencie cenowym jest dobrym wyborem. Jako że wersja 9700 Pro działa wydajnie bez względu na wybraną rozdzielczość i tryb prezentacji grafiki (chodzi o stopień antyaliasingu i filtrowania anizotropowego), warto skorzystać z jej nieprzeciętnych możliwości.

Telewizor w monitorze

Multimedialny demon

Specjalna fioletowa kostka to moduł wejść wyposażony w gniazda: S-Video, kompozytowe oraz stereofoniczne audio. Niestety zabrakło tu wejścia cyfrowego FireWire, które mają kamery cyfrowe. Tak czy inaczej, możemy z nich przegrać materiał za pomocą karty ATI, lecz będziemy musieli skorzystać z wyjść analogowych kamery, co spowoduje spadek jakości obrazu i dźwięku. Aby przegrać materiał wideo do peceta, potrzebny będzie jeszcze program do obróbki wideo.

Prawie każdy chciałby mieć w swoim pokoju telewizor. Niestety, nie zawsze może tak być. Powody są różne: od finansowych po lokalowe. Często ta ostatnia przyczyna jest największą przeszkodą. Telewizor, nawet o małej przekątnej ekranu, zajmuje sporo miejsca. Rozwiązaniem może być zakup tunera telewizyjnego do komputera i oglądanie telewizji na ekranie monitora. Tuner telewizyjny ma jednak pewne wady. Po pierwsze, kosztuje nieraz więcej niż średniej klasy karta graficzna, po drugie zajmuje slot PCI, co dla osób korzystających z kilku kart rozszerzeń jest sporym minusem. Po trzecie, oprogramowanie tunera nie jest tak dobrze zgrane z aplikacjami karty graficznej, jak ma to miejsce w przypadku produktów All-in-Wonder. Tu unifikacja wizualna i funkcjonalna jest pełna.

Konfigurujemy tuner TV

ANTENA

Na początek warto dobrze skonfigurować tuner. Jest to prosta operacja. Najpierw automatycznie wyszukujemy stacje telewizyjne za pomocą tunera TV. Musimy się zdecydować, czy używamy anteny dachowej, czy też kablówki. Warto, aby tuner precyzyjnie wyszukał stacje. Jest to szczególnie istotne przy korzystaniu z anteny dachowej w miastach, gdzie tłok w eterze jest spory. Na tym etapie podajemy także, w jakim standardzie nadawane są audycje w naszym kraju (wystarczy wybrać Polska, a zostanie wybrany odpowiedni standard PAL).

Telewizja w tle

Po wstępnym skonfigurowaniu tunera warto zapoznać się z jego nietypowymi, ciekawymi funkcjami. Na pewno komputerowcy, którzy chcieliby oglądać audycje telewizyjne podczas pracy z innymi aplikacjami, będą zachwyceni funkcjami prezentacji obrazu "w tle" na pulpicie Windows. Pierwsza opcja to Video Desktop. Uruchamiając ją, zamieniasz pulpit w ekran. Praca z systemem nie zmienia się wcale, lecz zamiast obrazka czy tła pulpitu widzimy aktualnie wybraną audycję TV. ThruView Desktop działa podobnie, ale obraz na pulpicie jest "przezroczysty" i miesza się z wcześniej wybranym obrazem pulpitu. Intensywność przenikania się obrazów można regulować. Ostatnia z opcji to ThruView Window. W tym przypadku działanie jest analogiczne do opcji z przenikaniem, lecz "telewizor" nie zajmuje całego pulpitu, a tylko określony przez nas obszar.