Multimedialny serwer Sharpa

Sharp zapowiedział wprowadzenie na rynek domowego serwera audiowizualnego, wykorzystującego system operacyjny Linux. Urządzenie wyposażone będzie w 120-gigabajtowy dysk oraz możliwość przesyłania danych za pośrednictwem bezprzewodowej sieci WLAN.

Ciekawostką jest, że model HG-01S w pełni funkcjonalny staje się dopiero po podłączeniu do Internetu. Może on posłużyć użytkownikom np. do oglądania na ekranie telewizora filmów i plików graficznych zgromadzonych na twardym dysku domowego komputera. Dzięki wyposażeniu serwera w twardy dysk, może on również pełnić funkcję cyfrowego magnetowidu - na 120 GB napędzie zapisać można od 30 do 115 godzin (w zależności od jakości) nagrania.

Wbudowana karta sieciowa, obsługująca bezprzewodowy standard 802.11b umożliwia użytkownikowi oglądanie nagranego programu lub zdjęć zgromadzonych na dysku komputera i magnetowidu za pośrednictwem zarówno komputera domowego, jaki i dowolnego "peceta", podłączonego do Internetu.

W tym celu użytkownik będzie musiał jedynie zainstalować dostarczane wraz z serwerem oprogramowanie Media Palette. Dane z domowego serwera przesyłane będą za pośrednictwem portalu Space Town Sharpa (dlatego też niezbędne jest korzystanie z szerokopasmowego dostępu do Internetu - z tym jednak w Japonii nie ma problemu). Co więcej, możliwe jest nawet przesyłanie materiałów do komputerów "naręcznych".

Urządzenie trafi do japońskich sklepów jeszcze w styczniu. Cenę ustalono na 850 USD.