Multimedialny zCodec = trojan

Zajmująca się bezpieczeństwem komputerowym firma Panda Software poinformowała o nowym zagrożeniu pod postacią kodeka, który obiecuje znaczną poprawę jakości kompresowanego materiału wideo, a jest tymczasem programem, który może zainstalować na komputerze użytkownika trojana, rootkita, czy inne złośliwe oprogramowanie.

Oprogramowanie jest do tej pory dostępne za darmo do pobrania z witryny zcodec.com, oczywiście stanowczo tego odradzamy! Na witrynie twierdzi się, że jest ono standardowym kompresorem/dekompresorem multimediów, rejestrującym się w systemie Windows i działającym z dowolnymi aplikacjami wykorzystującymi DirectShow i Microsoft Video for Windows. zCodec obiecuje nawet 40-procentową poprawę jakości kompresowanego wideo i polepszenie jakości dźwięku, a tak na prawdę jest złośliwym programem adware.

Firma Panda Software ostrzega, że rzekomy kodek jest tak na prawdę złośliwym oprogramowaniem adware, które potrafi pobierać i uruchamiać pliki z internetu. Oprócz tego zmienia konfigurację DNS na zainfekowanym komputerze i monitoruje dostęp do kilkunastu stron z treściami dla dorosłych. Najgorszym jest jednak fakt, że zCodec próbuje uzyskać dostęp do komputera o określonym IP, a następnie pobrać złośliwe oprogramowanie. Jednym z pobieranych programów jest trojan Ruins MB, który używa techniki rootkitów do ukrycia się w systemie.

Dokładny opis zagrożenia