Mundial w Sieci

Od ubiegłego piątku trwa mundialowe szaleństwo - cały świat śledzi piłkarskie Mistrzostwa Świata 2006. Tym razem mamy szczęście - mundial rozgrywany jest za naszą zachodnią granicą, dzięki czemu kibice mogą stosunkowo łatwo dostać się na mecze (o ile, rzecz jasna, zdobędą bilety), a transmisje nie są nadawane np. w środku nocy lub przed południem. Faktem jednak jest, że część spotkań rozgrywana jest, gdy większość Polaków wciąż jeszcze jest w pracy lub szkołach. Dlatego też, postanowiliśmy rozejrzeć się w Sieci i wybrać kilka stron, na których można znaleźć informacje o bieżących spotkaniach, a także analizy pomeczowe, komentarze oraz statystyczne informacje o mundialu. Co więcej, przyjrzeliśmy się także kilku aplikacjom, które umożliwiają oglądanie meczów na monitorze komputera, bez konieczności posiadania tunera TV (wystarczy do tego łącze internetowe)...

Na początek warto zaznaczyć, że większość wymienionych w poniższym tekście stron jest dość podobna - cóż, taka jest specyfika mundialowych serwisów, w których obowiązkowo muszą się znaleźć wyniki meczów, spis i skład grup, punktacja, opisy drużyn, historia mundialu, informacje o sędziach, krótsze lub dłuższe relacje z poszczególnych spotkań itp. Dlatego też najciekawsze wydały nam się też serwisy, które zdecydowały się na wyjście poza ten podstawowy schemat i uzupełniły serwisy informacje o najróżniejsze dodatkowe materiały. I w naszych opisach skupimy się głównie na tych materiałach dodatkowych - wychodząc z założenia, że typowe aktualności i statystyki mundialowe znajdziemy we wszystkich tego typu serwisach.

Gazeta.pl

Mundial w Sieci
Pierwszym takim serwisem jest z pewnością ten przygotowany przez portal Gazeta.pl. Jego atutem są świetne relacje ze spotkań, przygotowywane przez dziennikarzy "Gazety Wyborczej", liczne komentarze (zarówno dziennikarzy, jak również znanych osób z życia publicznego - np. prof. Jana Miodka; ciekawostką są również komentarze pań, prezentujących nieco inne niż mężczyźni podejście do footballu) oraz podcasty.

Mundial w Sieci

Jednym z atutów serwisu mundialowego Gazety są animacje, przedstawiające najważniejsze akcje z poszczególnych meczów.

Bardzo przypadły nam także do gustu opatrzone komentarzami ekspertów animacje, przedstawiające najważniejsze akcje z poszczególnych meczów. Nie zabrakło tu również informacji o stadionach, na których rozgrywane są mistrzostwa, telewizyjnego kalendarium rozgrywek (które można sobie wydrukować), forum, galerii zdjęć, bloga (bo tak chyba należy nazwać sekcję "Z czuba") oraz najzabawniejszych wpadek komentatorów.