Mustang przygalopował - Java SE 6

Firma Sun Microsystems udostępniła kolejną wersję Javy - oznaczoną numerem 6. Platforma Java Standard Edition 6 (Java SE 6), znana do niedawna pod kodową nazwą "Mustang", to owoc ponad dwóch lat wytężonej pracy, w czasie których dopracowano wiele nowych specyfikacji, udostępniano do testowania cotygodniowe "buildy" i trwała nieustanna współpraca inżynierów firmy Sun z kilkuset zewnętrznymi deweloperami, którzy testowali i rozwijali Mustanga. Jak tłumaczą przedstawiciele Suna, Java SE 6 ma na celu ułatwienie tworzenia aplikacji, zapewnienie kompatybilności i udostępnienie wsparcia dla nowych funkcji takich jak na przykład usługi sieciowe (web services), języki dynamiczne, czy też ulepszone narzędzia do zarządzania i diagnostyki.

Mustang przygalopował - Java SE 6
Ponad 160 firm zewnętrznych pracowało wspólnie z Sun Microsystems testując aplikacje na nowej platformie Java SE 6, aby zapewnić wsteczną kompatybilność, stabilną pracę i jak najlepszą wydajność. Zestaw komponentów składających się na kompletną platformę zdefiniowany jest przez specyfikację JSR-270, zatwierdzoną ostatecznie dwa dni temu.

Mustang przygalopował - Java SE 6

Struktura platformy Java SE 6

Dla kogo Java 6?

Zwykli użytkownicy chcący uaktualnić posiadaną w swoim systemie operacyjnym wirtualną maszynę Javy powinni pobrać Java SE Runtime Environment (JRE) 6. Natomiast deweloperzy chcący rozpocząć pracę z nową platformą będą na pewno zainteresowani Java SE Development Kit (JDK) wzbogaconym ewentualnie o zintegrowane środowisko programistyczne NetBeans 5.5. Więcej informacji oraz pliki do pobrania znaleźć można na stronie Suna.

Producent udostępnił również specjalny "pakunek" wraz z najnowszą wersją zintegrowanego środowiska programistycznego NetBeans 5.5 IDE (można przeczytać o nim więcej w artykule "Konkurencja Eclipse rośnie w siłę..."), który zapewni szybki start dla tych, którzy jak najszybciej chcą zapoznać się z nowymi możliwościami Java SE 6. Przejrzyjmy pokrótce nowości, na jakie natrafimy przyglądając się szóstej wersji Javy.

Zintegrowane usługi sieciowe (Web Services)

Jednym z ciekawszych dodatków w Java SE 6 jest wsparcie dla Java API for XML Web Services (JAX-WS) 2.0. JAX-WS 2.0 jest najnowszą wersją bibliotek umożliwiających tworzenie i wykorzystywanie usług sieciowych. Pomimo że standardowym miejscem obecności JAX-WS jest raczej 'biznesowy odłam Javy' - JEE 5 - to większość funkcjonalności może być swobodnie wykorzystana poza środowiskiem serwerów aplikacyjnych i dlatego też biblioteki te znalazły się także w "standardowej" Javie.

Użytkownicy mogą przy pomocy JAX-WS 2.0 budować aplikacje i usługi sieciowe, a jak łatwo się to robi przy wykorzystaniu nowych bibliotek, można zobaczyć w artykule "Introducing JAX-WS 2.0 With the Java SE 6 Platform".

Mustang przygalopował - Java SE 6

API, które znalazło się w Java SE 6