Mustek V56L 5E

Jeden z najbardziej zaawansowanych modeli DVD Musteka, mimo niskiej ceny, nie zdobędzie popularności.

Jeden z najbardziej zaawansowanych modeli DVD Musteka, mimo niskiej ceny, nie zdobędzie popularności.

Mustek V56L 5E
Mustek to producent tanich peryferii komputerowych, który coraz odważniej wkracza na rynek elek-troniki użytkowej. Do redakcyjnych testów trafił jeden z najbardziej zaawansowanych odtwarzaczy DVD w ofercie tej firmy. Obudowa nie zachwyca ani stylistyką, ani tym bardziej jakością wykonania. Do jej konstrukcji użyto plastików o jakości słabszej niż w tanich modelach konkurencji. Mustek V56L 5E nie czyta plików DivX, a jedynie DVD-Video. Można na nim przeglądać także zdjęcia cyfrowe JPEG nagrane na płyty CD i DVD oraz odtwarzać pliki muzyczne MP3. Obudowa jest stosunkowo niska, a szufladę napędu umieszczono centralnie na przedniej ściance. Szuflada pracuje stosunkowo dobrze i cicho. Odtwarzacz wyposażono w wyjścia komponentowe wideo, na których można uzyskać obraz pozbawiony przeplotu.

Mustek V56L 5E

Pilot - wykonany z przeciętnej jakości materiałów. Klawisze rozmieszczone bez ładu i składu. Słaby zasięg.

W sekcji audio, oprócz wyjścia cyfrowego - elektrycznego, znajdziemy także analogowo wyprowadzony, zdekodowany sygnał DD 5.1. Niestety, Mustek nie ma dekodera DTS, tak więc przy nagra-niach w tym standardzie niezbędna będzie cyfrowa komunikacja z amplitunerem. Menu ekranowe nie wyróżnia się niczym szczególnym. Ustawienia parametrów obrazu sprowadzają się do regulacji współczynników kontrastu i jasności - przy czym zmiany dokonywane są agresywnie w bardzo dużych skokach. Najlepsza jakość obrazu jest na wyjściach komponentowych, ale i tak kolory są mało intensywne, nieco "wyprane", a ostrość i detaliczność zarówno pierwszego, jak i dalszych planów są przeciętne. Progresywne skanowanie działa poprawnie, jednak ustępuje wielu układom tego typu wbudowanym choćby w płaskie ekrany czy projektory. Na wyjściu Euroscart jakość obrazu także jest słaba. Kolory są zdecydowanie przejaskrawione (obraz wydaje się pomarańczowy), kontrastowość obrazów jest mizerna, a ostrość o wiele gorsza niż na wyjściach komponentowych. Dźwięk z wyjścia cyfrowego nie zaskakuje dynamiką, lecz mieści się jeszcze w jakościowych stanach średnich. Wyjścia analogowe powinny być wykorzystywane w ostateczności, tylko z braku innych opcji.

Informacje

Typ odtwarzacz DVD

Cena 290 zł

Dystrybutor Veracomphttp://www.veracomp.com.pl

Wymiary 43 x 4,8x 24 cm

Waga 2 kg

Funkcje odtwarzanie MP3, JPEG, regulacje parametrów obrazu, progresywne skanowanie

Złącza Euroscart, kompozyt, S-Video, komponent, analogowe wyjście 5.1, koncentryczne wyjście cyfrowe audio, dodatkowe stereo RCA

Główni rywale

Manta 007 Emperor2 299 zł

Dobra jakość obrazu i dźwięku, czyta większość DivX-ów i czytelnie prezentuje polskie napisy.

Wiwa HD228 229 zł

Bezbłędnie odczytuje pliki DivX i napisy txt. Funkcjonalnie bez zastrzeżeń, obraz i dźwięk na dobrym poziomie.

Dlaczego

Jakość generowanego przez odtwarzacz obrazu jest poprawna tylko na wyjściu komponentowym. Modele konkurencji są tańsze, lepsze jakościowo i mają większe możliwości.