Mutanty, agenci, kosmici i piraci

Kinowy hit ostatnich dni - Spider Man jest najlepiej sprzedającym się filmem na pirackim rynku w Wielkiej Brytanii. Od początku roku sprzedało się tam ponad 30000 nielegalnych kopii tego filmu na kasetach oraz płytach DVD.

Na drugim miejscu jeśli chodzi o sprzedaż nielegalnych kopii jest film Men in Black II, który nie miał jeszcze swojej kinowej premiery! Na miejscu trzecim znalazła się II część Gwiezdnych Wojen "Atak Klonów"

Brytyjska Federacja Przeciwko Łamaniu Praw Autorskich zdołała przechwycić ponad milion nielegalnych płyt DVD, lecz stanowi to tylko 3% wszystkich pirackich kopii.

Zobacz również:

Według analiz International Federation of Phonographic Industry co trzecia płyta sprzedawana na świecie jest kopią piracką. Europejskie centra nielegalnie tłoczące płyty z muzyką i filmami mieszczą się w krajach sąsiadujących z Polską od strony wschodniej. Na naszym rynku można spotkać również produkcję azjatycką. W Polsce kupno pirackiej płyty czy kasety, podobnie jak w Wielkiej Brytanii, nie stanowi żadnego problemu. Wystarczy wiedzieć, gdzie tego szukać.

Jak podaje ZPAV łączna wartość zarekwirowanych w Polsce, w pierwszym kwartale 2002 roku, pirackich płyt i kaset muzycznych przekroczyła 5 milionów złotych. Stanowi to tylko wierzchołek góry lodowej prawdopodobnie około 10% całego obrotu nielegalnymi płytami w Polsce.