Mutoh Toucan

Wielkoformatowy ploter

Wielkoformatowy ploter

Z roku na rok rośnie zainteresowanie ploterami, które stają się niezbędnym wyposażeniem usługowego studia graficznego.

Toucan to wielkoformatowy ploter firmy Mutoh, drukujący solventem - bardzo trwałym atramentem rozpuszczalnikowym, podobnym do farby sitodrukowej. Według producenta, solvent gwarantuje wieloletnią odporność na warunki atmosferyczne (m.in. promieniowanie UV i wilgoć) bez laminowania. Solventem można zadrukowywać różne rodzaje mediów - bannery, plandeki, folie samoprzylepne, folie winylowe, tkaniny i inne tanie media niepowlekane.

Wydruk z rozdzielczością 360 dpi, na białej folii błyszczącej.

Wydruk z rozdzielczością 360 dpi, na białej folii błyszczącej.

Toucan dostępny jest w dwóch wielkościach: o szerokości rolki 87 i 64 cali. Obie wersje zostały wyposażone w głowicę piezoelektryczną. Jej zaletą jest wysoka trwałość (zgodnie z zapewnieniami producenta wystarcza na ok. 100 000 m2, czyli 250 l solventu). Nie trzeba jej wymieniać - jak w technologii termicznej bubble-jet - razem ze zmianą atramentów. Wysoka rozdzielczość (rzeczywiste 360 x 720 dpi) pozwala uzyskać precyzyjny wydruk. Użytkownik może regulować wielkość pojedynczej kropli wyrzucanej przez dyszę, co dodatkowo poprawia jakość druku.

Wydruk z rozdzielczością 360 dpi, na białej folii matowej.

Wydruk z rozdzielczością 360 dpi, na białej folii matowej.

Toucan nieźle wypada w testach prędkości. Większy model może w ciągu godziny wykonać nieco ponad 80 m2 wydruków uzyskanych z sześciu kolorów składowych. Jego szerokość umożliwia druk obrazów o szerokości dwóch formatek A0+, nawet z dwóch niezależnych rolek mediów. Toucan 64" drukuje czterema kolorami z prędkością 37,7 m2 na godzinę. Większa prędkość pracy modelu 87" jest związana z większą szerokością głowicy oraz lepszym wykorzystaniem czasu pracy na mediach o większej szerokości.

Toucan został wyposażony w system stałego zasilania w solvent, z możliwością uzupełniania w trakcie pracy. W standardzie znajdziemy ponadto oprogramowanie Onyx RIP Center Post-Script, twardy dysk o pojemności 20,3 GB, automatyczny system podawania mediów i odbioru wydruku oraz kartę sieciową.