Muzeum Malware: zobacz czym w XX wieku atakowano komputery

Muzeum Malware to świetna kolekcja próbek złośliwych kodów, które atakowały komputery w latach 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku. Zobacz na własne oczy te niekiedy bajecznie prezentujące się "dzieła sztuki".

Nowoczesne złośliwe oprogramowanie to bardzo wyrafinowany kod, który działając w ukryciu stara się wykonać powierzone mu zadanie, poczynając od tych najprostszych, a kończąc na naprawę groźnych, czyli np. unieruchomieniu elektrowni. Dawniej twórcy złośliwego oprogramowania działali w zgoła inny sposób często z dumą informując o swoim skutecznym ataku.

Muzeum Malware

Dzisiaj możesz na własne oczy zobaczyć, o czym mowa dzięki uruchomionemu właśnie przez Mikko Hermanni Hyppönena z firmy F-Secure Muzeum Malware, które oferuje bazę próbek złośliwych kodów dystrybuowanych na komputery z systemem MS-DOS w latach 80-tych i 90-tych.

Tę interesującą kolekcję wirusów znajdziesz na stronie archive.org. Co ważne, do twojej dyspozycji oddany został emulator DOSBOX, dzięki któremu możesz obejrzeć działanie wybranego wirusa w oknie przeglądarki. Oczywiście nie musisz się obawiać o swój sprzęt: na pewno nie zostanie zainfekowany. Miłej zabawy!