Muzeum kart graficznych - odwiedzisz?

Niestety, musisz liczyć się z dużymi kosztami podróży, ponieważ powstało w Chinach. A co zobaczysz na ekspozycji?

Muzeum układów graficznych powstało z inicjatywy producenta Colorful, którego partnerem przy tym projekcie była Nvidia. Lokalizacja to Shenzhen New Generation Industrial Park. Można tam obejrzeć początki kart graficznych, ich ewolucję przez lata oraz współcześnie używane układy. Te początki nie są tak odległe - pierwszy model pochodzi z roku 1980, a tą "erę pierwotną" kończy układ Voodo, który miał przyśpieszenie sprzętowe dla grafiki 3D i pojawił się na rynku w połowie lat 90-tych. Nie brak także pierwszej karty Nvidia - opartej na chipie NV1 - oraz pierwszego układu GeForce, czyli GeForce 256, od którego praktycznie zaczyna się historia współczesnych grafik.

Muzeum kart graficznych - odwiedzisz?

W muzeum można zobaczyć białe kurki wśród kart graficznych - w tym Rage Fury MAXX, który jako pierwszy używał technologii SLI aby zwiększyć dwukrotnie swoją wydajność w stosunku do poprzedników. Ponadto są tam adaptery graficzne od IBM, 3Dlabs, Intel, S3, Trident, 3Dfx oraz innych firm - w większości już nie istniejących. A ponieważ Chiny są mocne w e-sporcie, znajduje się tam również sekcja poświęcona tej rozrywce. Tu zresztą Colorful miało swój udział - w 2008 roku powołało do życia markę iGame, mającą promować e-sport w kraju. Nie zabrakło działu zwykłych gier, gdzie można obejrzeć m.in. symulatory wyścigowe, w tym najnowsze zestawy tego typu z ekranami 8K oraz VR.

Zobacz również:

  • Windows - NVIDIA daje nowe sterowniki, użytkownicy się skarżą
  • New World - komentarz Amazonu w sprawie spalonych kart NVIDII
  • RTX 3090 w edycji specjalnej - cena również specjalna. Czytaj: duża
Muzeum kart graficznych - odwiedzisz?

Muzeum zostanie otwarte dla zwiedzających w najbliższym czasie. Z pewnością będzie uzupełniane o kolejne karty graficzne, które pojawią się z biegiem czasu na rynku. Ogólnie to ciekawa inicjatywa, ale raczej dla węższego grona odbiorców.

Źródło: VideoCardz