Muzyczne porządki

Posiadasz dużą kolekcję plików muzycznych, która ginie w pajęczynie katalogów i dysków? Jeżeli tak, to najwyższy czas zebrać w jednym miejscu swoje zbiory i wprowadzić do nich należyty porządek. Prezentujemy rozbudowane aplikacje służące do katalogowania, rejestrowania i modyfikowania plików muzycznych. Dzięki nim można nie tylko w prosty i wygodny sposób przeglądać swoje zbiory, ale również pobierać dodatkowe informacje o utworach czy też zmieniać ich nazwy.

Muzyczne porządki
Większość użytkowników Internetu, czy też fanów multimediów z pewnością posiada mniejszą lub większą kolekcję plików muzycznych. Jeżeli nasze zbiory ograniczają się do kilkunastu lub kilkudziesięciu plików, to zarządzanie nimi jest stosunkowo proste - kilka katalogów i intuicyjne nazwy plików w zupełności wystarczą, żeby sprawnie poruszać się po utworach. Jednak problem pojawia się wtedy, gdy nasza kolekcja zaczyna liczyć setki, czy też tysiące plików. Jak zorientować się w plątaninie nazw, katalogów i formatów? Porządek w naszej kolekcji wprowadzą multimedialne katalogi.

Wybierz najlepszego

Programy służące do zarządzania kolekcjami plików muzycznych, tzw. katalogi multimedialne, to rozbudowane narzędzia umożliwiające kategoryzację i inwentaryzację naszych zbiorów. Większość narzędzi dostępnych na rynku to rozbudowane aplikacje, które oprócz prostego kategoryzowania utworów posiadają szereg dodatkowych opcji, często nieprzydatnych mniej zaawansowanym czy też początkującym użytkownikom. W wyborze odpowiedniego programu należy kierować się kilkoma prostymi wskazówkami:

- obsługa wielu formatów plików - aktualnie najpopularniejszymi formatami, w których przechowywane są utwory muzyczne to MP3, OGG Vorbis, WMA, Monkey's Audio czy WAV. Jeżeli posiadamy muzykę zapisaną w kilku z nich, to warto wybrać program obsługujący każdą z nich - dzięki temu wszystkie nasze utwory znajdą się w jednej bazie.

- możliwość operacji na plikach - całkiem przydatna funkcja, umożliwiająca przenoszenie plików muzycznych za pomocą programu do nowych katalogów czy też na inne dyski. Dzięki temu bardzo szybko można przenieść nawet rozbudowaną kolekcję w jedno miejsce na dysku, do odpowiednio nazwanych katalogów.

- współpraca z internetową bazą danych - bardzo często dodatkowe informacje o danym utworze i jego twórcy znajdują się w internetowych bazach danych. Ponieważ część tych informacji można zapisać w pliku muzycznym, współpraca z taką bazą danych pomaga utrzymać porządek i przejrzystość kolekcji oraz ułatwia kategoryzowanie utworów.

Programowy katalog multimedialny może też oferować kilka dodatkowych funkcji, które przydają się szczególnie w przypadku bardzo dużych zbiorów plików muzycznych:

- automatyczna i ręczna edycja tagów informacyjnych - tagi informacyjne w każdym pliku zawierają garść dodatkowych informacji o utworze (takie jak wykonawca, album, itp.). Informacje te może wpisać użytkownik samodzielnie, jednak warto posiadać w programie opcję automatycznego uzupełniania wszystkich pól (np. na podstawie informacji pobranych z internetowej bazy danych).

- automatyczne nazywanie plików - w przypadku kilkuset plików MP3, ich nazwy w formacie Tytuł - Autor.mp3 pozwalają szybko odnaleźć dany utwór. Jeżeli program posiada funkcję automatycznej zmiany nazwy według wzoru podanego przez użytkownika, to w ciągu kilku chwil można ustandaryzować wygląd całej kolekcji.

Narzędzia

Wśród dostępnych na rynku narzędzi postanowiliśmy wyróżnić darmowe MediaMonkey, Easi Mp3, The Godfather, My MP3 Organizer Standard oraz płatne OrangeCD Suite i Collectorz.com MP3 Collector.

Muzyczne porządki
MediaMonkey to darmowy, rozbudowany i łatwy w użyciu program dla kolekcjonerów muzyki. Aplikacja kataloguje płyty CD oraz pliki: MP3, WMA, APE, MPC i OGG. MediaMonkey umożliwia pobranie brakujących informacji o utworze z internetowej Freedb oraz dodanie ich do pliku za pomocą rozbudowanego edytora tagów. bazy Interfejs użytkownika jest przyjemny i przejrzysty, co w przypadku programów do katalogowania jest szczególnie istotne. MediaMonkey integruje się z programami Nero i Winamp oraz z urządzeniami przenośnymi. Dodatkowo w programie znajdziemy narzędzia do zgrywania muzyki z płyt CD oraz konwertowania formatów muzycznych, wraz z modułem do generowania playlisty (w trybie automatycznym bądź ręcznym).

MediaMonkey 2.2.2.780 można pobrać z naszego serwisu FTP.

Muzyczne porządki
The Godfather to prosty w obsłudze i darmowy program do katalogowania plików audio. Głównym zadaniem programu jest zarządzanie kolekcją utworów muzycznych zapisanych w formatach MP3, OGG, MPC, APE, FLAC, AAC, APL oraz WV. Program wyświetla informacje o każdym utworze pobrane z serwisów internetowych freedb.org i www.allmusic.com, umożliwia również przechowywanie do 4 zdjęć okładek dla każdego albumu oraz tworzenie drzewa utworów. The Godfather błyskawicznie przeszukuje kolekcję utworów i umożliwia eksport zasobów do formatu XLS, HTML lub zapisanie ich jako playlisty. Dodatkowo program pozwala przemieszczać pliki na dysku oraz przekodowywać je na inne formaty bez utraty informacji zapisanych w tagach informacyjnych. Wśród innych opcji programu można wymienić automatyczne przetwarzanie nazw wielu plików (dodawanie wybranych informacji, usuwanie niepotrzebnych znaków, konwersja małe/wielkie litery), automatyczne i ręczne edytowanie tagów informacyjnych (IDE3v1, IDE3v2 oraz APEv2) oraz możliwość odsłuchania piosenek dzięki wbudowanemu playerowi. Program posiada polski interfejs.

The Godfather 0.62 można pobrać z naszego serwisu FTP.

Muzyczne porządki
Easi Mp3 to niewielki, ale oferujący bogate możliwości program do katalogowania muzyki i filmów. Aplikacja umożliwia szybkie wyszukiwanie plików oraz zmianę nazw korzystając z informacji zawartych w tagach. W szybki sposób stworzymy także listy utworów (playlist) oraz stronę internetową zawierającą spis naszej kolekcji muzycznej bądź filmowej. Wyszukiwanie i katalogowanie plików zgromadzonych na dysku twardym odbywa się automatycznie. Dodatkowo program zawiera przeglądarkę tekstów, która pozwala wyszukać słowa do wybranego utworu korzystając z bazy.

Easi Mp3 3.61 dostępny jest do pobrania w naszym serwisie FTP.

Muzyczne porządki
My MP3 Organizer Standard służy do katalogowania plików MP3, OGG, Monkey's Audio oraz WAV. Aplikacja radzi sobie z plikami zapisanymi na dysku twardym, płytach CD oraz przechowywanych w sieci LAN. Interfejs programu umożliwia przeglądanie utworów ułożonych na zasadzie drzewa, co znacznie usprawnia proces szukania piosenek. My MP3 Organizer posiada również szereg opcji dodatkowych, takich jak edytor tagów informacyjnych, organizowanie plików oraz automatyczną konwersję nazw. Dzięki aplikacji można budować także złożone playlisty. Po uruchomieniu programu istnieje możliwość przeskanowania zasobów komputera w poszukiwaniu znanych formatów plików, które następnie zostaną automatycznie dodane do bazy, która może zostać wyeksportowana do 19 różnych formatów plików (w tym do HTML, XML, PDF, XLS, DOC, CSV). Wersja Standard jest darmowa, jednak posiada ograniczenie liczby plików (maksymalnie 500).

My MP3 Organizer Standard 2.0 Build 6 można pobrać z naszego serwisu FTP.

Muzyczne porządki
OrangeCD Suite służy do katalogowania zbiorów utworów muzycznych bez względu na źródło ich pochodzenia (płyty CD, DVD, pliki MP3, kasety). Stworzona przez użytkownika baza utworów może być przeglądana, przeszukiwana, drukowana lub eksportowana do wielu innych formatów. Dodatkowe informacje o utworach program sam pobierze z internetowej bazy danych. Dzięki programowi można szybko tworzyć wszelkiego rodzaju internetowe katalogi utworów, bowiem cały proces ich tworzenia opiera się na istniejących szablonach witryn internetowych. W najnowszej wersji istnieje możliwość przeszukiwania zasobów serwisu Amazon według poszczególnych artystów i słów kluczowych oraz umożliwiono pobieranie okładek i szczegółów dotyczących danego albumu. Program zawiera dwa moduły: OrangeCD Catalog oraz OrangeCD Player (odtwarzacz multimedialny).

OrangeCD Suite 5.2.0.7523 do pobrania z naszego serwisu FTP.

Muzyczne porządki
Collectorz.com MP3 Collector to prosty w obsłudze program, który specjalizuje się w obsłudze plików MP3. Aplikacja samodzielnie tworzy katalog poprzez skanowanie folderów na dyskach lokalnych oraz płyt znajdujących się w napędach CD/DVD. Program korzysta przy tym z informacji zapisanych w nazwach plików oraz w tagach informacyjnych. Dodatkowo MP3 Collector pozwala na szybkie przeszukiwanie i sortowanie bazy piosenek, posiada wbudowany automatyczny edytor tagów ID3 oraz narzędzie służące do szybkiej zmiany nazw wielu plików. Dzięki programowi istnieje także możliwość edytowania playlisty.

Collectorz.com MP3 Collector 1.9 Build 3 dostępny jest w naszym serwisie FTP.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: