Muzyczny boom!

Argumenty organizacji chroniących prawa autorskie nie przekonują użytkowników komputerów - liczba osób pobierających pliki muzyczne z Internetu stale wzrasta.

Według badań przeprowadzonych ostatnio przez PCOnline, internauci nie zgadzają się z argumentami organizacji reprezentujących wielkie koncerny muzyczne. Tylko 16% użytkowników komputerów popiera działania Recording Industry Association of America (RIAA), żądającej, by serwis firmy Napster, dzięki któremu miliony ludzi z całego świata wymieniają się nagraniami, zaprzestał działalności. Aż 45% przebadanych osób opowiedziało się przeciwko RIAA.

Internauci są przekonani, że wielkie koncerny muzyczne nie będą w stanie nigdy kontrolować wymiany plików muzycznych poprzez sieć. Ciekawy jest również fakt, że połowa ankietowanych uważa, iż pobieranie plików muzycznych z Internetu wcale nie jest nielegalne. Tylko 23% osób nazwało ten proceder "piractwem". Jedna czwarta respondentów stwierdziła, że dalej będą pobierać pliki z sieci, nawet gdyby sąd uznał tę działalność za przestępstwo. Zdaniem internautów, liczba osób wymieniających nagrania w sieci nie spadnie. Najwięcej - 40% ankietowanych uważało, że pozostanie na dotychczasowym poziomie, ale aż 32% szacowało, że odsetek użytkowników pobierających muzykę przez Internet wzrośnie.

Internautów zapytano również, jakie są ich zdaniem najważniejsze zalety wymiany plików muzycznych poprzez Internet. Najczęściej wskazywaną odpowiedzią była możliwość posłuchania piosenek przed kupnem kompaktów lub kaset (80% respondentów). Na uwagę zasługuje jednak inny fakt - aż 63% ankietowanych uważa, że jedną z głównych zalet jest możliwość darmowego uzyskania nagrań.

Ostatnio liczba osób korzystających z serwisów, takich jak Napster czy Gnutella, bardzo wzrosła. Związane jest to z nagłaśnionym przez media procesem RIAA kontra Napster. Okazuje się, że działania RIAA, które miały doprowadzić do zmniejszenia wymiany nagrań poprzez sieć, odnoszą odwrotny skutek. Napster staje się coraz popularniejszy, szybciej też przybywa internautów kopiujących dostępne w Internecie pliki z muzyką.


Zobacz również