Muzyczny pirat - mój kumpel spod celi

Amerykański Departament Sprawiedliwości ogłosił, że trzech mężczyzn, oskarżonych przez rząd w Waszyngtonie o członkostwo w organizacji zajmującej się nielegalnym rozpowszechnianiem muzyki, zostało we wtorek uznanych za winnych i skazanych przez sąd federalny.

Dwudziestojednoletni Derek Borchardt mieszkający w Charlotte w Północnej Karolinie, dwudziestoczteroletni Matthew Howard z Longmont w stanie Kolorado i najstarszy, trzydziestojednoletni Aaron Jones zamieszkały w miejscowości Hillsboro w stanie Oregon byli członkami grupy nazywającej się "Apocalypse Crew". Sąd uznał ich winnymi jednego zarzutu - naruszenia praw autorskich.

Skazani zdobywali nielegalne kopie utworów muzycznych jeszcze przed ich premierą na rynku amerykańskim i rozpowszechniali je po całym świecie przy pomocy sieci bezpośredniej wymiany plików. Muzykę dostarczali im ludzie pracujący w muzycznej prasie lub pracownicy firm tłoczących płyty kompaktowe. Departament Stanu twierdzi, że oskarżeni zdobyte w ten sposób utwory muzyczne umieszczali w cyfrowej postaci na różnych, bezpiecznych w ich mniemaniu serwerach, a potem udostępniali zbiory każdemu potencjalnemu kupcowi przy pomocy sieci peer-to-peer lub innych sieci umożliwiających na dzielenie się plikami.

Kolejny skazany, trzydziestojednoletni George Hayes, mieszkający w Danville w Wirginii, również oskarżony o łamanie praw autorskich, był członkiem grupy "Chromance", zajmującej się tym samym czyli rozpowszechnianiem w Internecie utworów muzycznych jeszcze przed ich debiutem w Stanach Zjednoczonych.

Każdy z czterech skazanych we wtorek mężczyzn spędzi najbliższe pięć lat w więzieniu, a także zapłaci 250 tysięcy dolarów kary.