Muzyczny weekend z Winampem, Quintessential Playerem i RealPlayerem

Weekend to doskonała okazja, aby odpocząć trochę od nawału pracy i oddać się nieskrępowanemu wypoczynkowi oraz rozrywce. Bez względu na to, czy planujecie całonocną, wielką imprezę, czy też romantyczną kolację przy świecach, odpowiednia oprawa muzyczna w takich sytuacjach jest nieodzowna. Dziś proponujemy zatem najnowsze wersje trzech ciekawych i popularnych aplikacji, które zadbają o to, aby dobrej muzyki przez weekend Wam nie brakowało. Bardziej wymagającym użytkownikom oferują one o wiele więcej, niż tylko odtwarzanie.

Pośród ogromnej liczby dostępnych na rynku programowych odtwarzaczy muzycznych, zdecydowanie można zauważyć dwie tendencje. Istnieje bowiem grupa niewielkich i bardzo prostych w obsłudze aplikacji, które oferują użytkownikowi jedynie podstawowy pakiet funkcji. Jest także druga grupa programów – tzw. kombajnów multimedialnych, charakteryzujących się niezwykle rozbudowanymi właściwościami: odtwarzaniem muzyki i filmów, nagrywaniem kompilacji na płyty CD, wyszukiwaniem i odtwarzaniem internetowych stacji radiowych, pakietem wizualizacji oraz przeogromnymi bibliotekami dodatków do pobrania. Zarówno jedna, jak i druga grupa, mają swoich zagorzałych zwolenników.

Wydaje się jednak, że ostatnia tendencja do agregowania możliwie jak największej liczby funkcji w aplikacjach dominuje, czego wynikiem są coraz to bardziej rozbudowane pakiety. Jeśli chodzi o sektor programowych odtwarzaczy muzycznych, to zdecydowanie warto w tej kwestii zwrócić uwagę na chyba najpopularniejszego obecnie Winampa, walczącego jak lew RealPlayera oraz 'benjaminka', który ostatnio bardzo pozytywnie nas zaskoczył – Quintessential Playera. Przekonajcie się sami, który z nich najbardziej Wam przypadnie do gustu i wybierzcie sobie takiego "wirtualnego discjokey’a" na weekendowe szaleństwo.

Winamp

Chyba niewielu jest takich użytkowników, którzy chociażby nie słyszeli o programie autorstwa firmy Nullsoft. Winamp przez lata zdobył sobie potężną rzeszę nieprzejednanych entuzjastów, a jego ostatnie edycje biją rekordy popularności. Piąta wersja Winampa zyskała w porównaniu do poprzedników zmodyfikowany interfejs, który nie powoduje już takiej 'pamięciożerności', jak miało to miejsce w przypadku edycji oznaczonej cyfrą 3.

Program dostępny jest obecnie w czterech wersjach: Lite (darmowa; całkowicie podstawowe funkcje), Full (darmowa; wzbogacona o możliwość oglądania filmów oraz bibliotekę mediów), Pro (płatna) oraz Bundle (darmowa; edycja Full z małym dodatkiem w postaci singla zespołu Snow Patrol – "Pitting Games").

Główny interfejs Winampa z panelem equalizera.

Główny interfejs Winampa z panelem equalizera.

Obsługa Winampa nie nastręcza problemów nawet początkującym użytkownikom. Sterowanie brzmieniem umożliwia wbudowany, 10-pozycyjny equalizer oraz kilkanaście zdefiniowanych schematów. Informacje o artyście pobierane są z internetowej bazy danych Gracenote CDDB. Znana i często wykorzystywana jest również opcja tworzenia playlist – czyli listy naszych ulubionych utworów, przykładowo dostosowanych do charakteru wieczoru. Obowiązkowo w takim przypadku pod odtwarzaną muzykę uruchamiamy pełnoekranowe wizualizacje na monitorze komputera. Przyjemny efekt płynnego przejścia pomiędzy utworami – crossfading – nie pozostawi nawet sekundy ciszy podczas całej imprezy. Kiedy zabawa przenosi się w miejsca, w których nie ma komputera do dyspozycji użytkownika pozostaje opcja natychmiastowej konwersji i zapisania kompilacji na płytach CD. Dodajmy jeszcze do tego moduł dla kinomanów, umożliwiający oglądanie filmów oraz przebogaty pakiet skórek i dodatków w Internecie. Czego chcieć więcej? Zapraszamy do pobierania:

Winamp Pro 5.03 do pobrania z naszego serwisu FTP:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/3178/Winamp.Pro.5.03.html

Winamp Lite 5.03 do pobrania z naszego serwisu FTP:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/3176/Winamp.Lite.5.03.html

Winamp Full 5.03 do pobrania z naszego serwisu FTP:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/3175/Winamp.Full.5.03.html

Winamp Bundle 5.03 do pobrania z naszego serwisu FTP:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/3177/Winamp.Bundle.5.03.html

Quintessential Player

Niedawno omawiany przez nas darmowy odtwarzacz firmy Quinnware, zdążył swoimi właściwościami zaciekawić już niejednego użytkownika. Oferuje on bardzo zbliżony do Winampa pakiet funkcji, lecz różni się od niego kilkoma istotnymi drobiazgami, dla których warto go poznać bardziej dokładnie.

Prawdziwe oblicze kwintesencji darmowego odtwarzania - interfejs Quintessential Playera.

Prawdziwe oblicze kwintesencji darmowego odtwarzania - interfejs Quintessential Playera.

Przede wszystkim, Quintessential Player może się pochwalić polskim plikiem językowym. Dzięki niemu zdecydowanie łatwiej jest poruszać się po wielkiej masie opcji, jaką oferuje. Procedura instalacji polskiej wersji polega na umieszczeniu pliku o nazwie LangPLb71.lng w katalogu instalacyjnym odtwarzacza, a dokładnie w podkatalogu Plugins. Po ponownym uruchomieniu programu, wystarczy przejść do menu Preferences i po wybraniu zakładki Language and Fonts, wybrać z listy polską wersję. Dla niektórych użytkowników to fundamentalna kwestia, która może przeważyć w wyborze pomiędzy Winampem a Quintessential Playerem (Winamp polskiej wersji językowej się do tej pory nie doczekał).

Tendecja oferowania możliwości konwersji plików i ich zapisywania na płytach CD zaczyna być standardem w tego typu programach. Tak jak poprzednik, również Quintessential Player pozwala na takie działania i, co ważniejsze, przy pomocy uprzednio zainstalowanych wtyczek, program przekonwertuje przykładowo plik formatu MP3 na OggVorbis (opcja konwertowania tego typu dostępna jest już z poziomu menu kontekstowego, po naciśnięciu na nazwie pliku prawym klawiszem myszki).

Równie istotną zaletą tego odtwarzacza są trzy, różne tryby pracy: Kong (pełny), Retro (zmniejsza się do wygodnej kostki, łatwej do przemieszczania po całym ekranie) oraz Runt (malutki pasek, zawierający jedynie niezbędne kontrolki sterujące oraz informacje o aktualnie odtwarzanym utworze). Bardziej zagubionym w mnóstwie opcji użytkownikom, pozwolą one na łatwiejsze opanowanie programu, a dodatkowo najważniejsze kontrolki zostaną skrzętnie zamaskowane przed wścibskim okiem gości. Gorąco polecamy:

Quintessential Player 4.11 Dev Build 74 do pobrania z naszego serwisu FTP:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/3179/Quintessential.Player.4.11.Dev.Build.74.html

Quintessential Player polski interfejs 4.11 Dev Build 73 do pobrania z naszego serwisu FTP:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/3180/Quintessential.Player.polski.interfejs.4.11.Dev.Build.73.html

RealPlayer

Trzeba przyznać, iż na sam koniec zostawiamy propozycję skierowaną zarówno do melomanów, jak i kinomanów. Właśnie zaprezentowana kolejna edycja RealPlayera serii 10, charakteryzuje się nie tylko możliwością odtwarzania filmów w formatach AVI, czy MPEG, lecz także potrafi obsłużyć filmy na płytach DVD. Spośród zaprezentowanych tu aplikacji, jako jedyna potrafi w tak szerokim zakresie zaoferować odtwarzanie filmów.

To oczywiście nie koniec możliwości tej niezwykle ciekawej aplikacji. Co ciekawe, na funkcjach typowo spotykanych w programowych odtwarzaczach muzyki się nie kończy. Znajdziemy tu również moduł pozwalający na odsłuchiwanie radiostacji internetowych, sklep muzyczny zbliżony zasadą działania do osławionego już iTunes Music Store koncernu Apple, moduł konwersji i zapisu muzycznych kompilacji na nośniki CD.

Centrum medialne Real Playera.

Centrum medialne Real Playera.

Mimo, iż do tej pory żaden z zachodnich, internetowych sklepów muzycznych nie przywędrował w nasze strony, już dziś możemy w większości z nich przeglądać ich przeogromne zasoby i odsłuchiwać 30-sekundowe próbki wszystkich utworów. Taka sytuacja ma miejsce również w przypadku sklepu RealPlayera. Co ciekawe, do dyspozycji mamy tu także wewnętrzną przeglądarkę internetową, która znajdzie dane o naszych ulubionych wykonawcach. Dla tradycjonalistów odtwarzacz może sprawiać na początku pewne problemy ze względu na dość rozproszony system nawigacji. Warto jednak zwrócić na niego uwagę, bo być może w taką właśnie stronę będą zmierzały w przyszłości programowe odtwarzacze muzyczne.

Real Player 10 Gold 10 Build 6.0.12.857 do pobrania:

http://www.real.com


Zobacz również