Muzyka na kartach microSD - w Polsce do kupienia od sierpnia 2010

6 sierpnia nastąpi oficjalna rynkowa premiera formatu Flash Music. Jest to nic innego jak karta pamięci microSD z zapisanymi na niej plikami muzycznymi.

PC World Testy - pamięci flash, pamięci RAM

Flash Music - kolekcja

Flash Music - album jednego z wykonawców

Polecamy:

Zobacz także:

Marka Flash Music to efekt kooperacji firmy Wilk Elektronik SA (producenta pamięci Goodram) i wytwórni fonograficznych Universal Music Polska i Magic Records. Na początek w sprzedaży znajdzie się sześć albumów wydanych w tym formacie, wydanych przez takich wykonawców jak Kombii, Urszula, Tiësto, Schiller czy Simply Red. Ostatni album to składanka z wakacyjnymi przebojami.

Zobacz również:

  • x-kom: promocja na mikrofony SPC Gear

Nagrania będą zapisane w formacie MP3 (bitrate plików - 320 kbps) i nie będą zabezpieczone systemem DRM. Nośnikiem danych będą 2-gigabajtowe karty pamięci microSD Goodram. W zestawie znajdzie karta i adapter SD. Cena takiego pakietu to 44 zł.

Czy muzyka zapisana na karcie pamięci może stanowić realną alternatywę dla płyty CD? Póki co, cena albumów Flash Music nie jest znacząco konkurencyjna wobec ceny krążka, nie mówiąc o bogactwie oferty. Firma Wilk zapowiada jednak, że już w najbliższym czasie na rynek trafią pod tą postacią kolejne muzyczne wydawnictwa.

Pod koniec wakacji ma zostać wydany specjalny album z piosenkami gwiazd Orange Warsaw Festival. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że początek roku szkolnego będzie stał pod znakiem premiery płyty gwiazdy polskiego showbiznesu - niestety na razie nie możemy ujawnić kto to jest (trwa finalizacja umowy).

Czy Flash Music ma przyszłość

Zaletą formatu Flash Music jest możliwość odtworzenia muzyki na każdym urządzeniu elektronicznym wyposażonym w czytnik kart pamięci SD/microSD, np. w telefonie komórkowym.

Problem w tym, aby skłonić klientów do kupowania kart pamięci z muzyką. To trudne zadanie, w krajowej rzeczywistości dominuje bowiem tendencja do zaopatrywania się w darmowe pliki w sieciach P2P i sieciowych dyskach, gdzie "udostępniają je znajomi". Próby zmiany sytuacji, podejmowane nawet przez operatorów takich serwisów (np. Chomikuj.pl) spotykają się często z oporem samych użytkowników.

Firma Wilk zachęca do kupowania kart Flash Music, umieszczając na nich dodatkowe materiały multimedialne, związane tematycznie z danym wykonawcą. Ich dobór będzie zależny od konkretnego albumu np. na karcie Urszuli i Kombi znajdą się teledyski. "Z kolei album Schillera posiada obszerny materiał 'making of' - filmy i zdjęcia dokumentujące proces tworzenia albumu (m.in. jego wyprawę na Arktykę)" - informuje firma.

Producent zapewnia też, że wkrótce sami użytkownicy będą mogli zadecydować, jaka muzyka pojawi się na kolejnych składankach. Umożliwi to specjalna aplikację w portalu społecznościowym facebook - dołączając do grona przyjaciół Flash Music, każdy użytkownik będzie mógł wziąć udział w pracach nad składanką.

Eksperyment pod nazwą Flash Music startuje 6 sierpnia 2010 r.