Muzyka w Internecie: Nie chcemy sprzedawać, chcemy dawać!

Dwa tygodnie temu polski zespół Paradox! udostępnił w Internecie za darmo swój najnowszy album - "Rockowania pokojowe". Zainteresowanie płytą przeszło najśmielsze oczekiwania członków zespołu - od chwili udostępnienia pobrano ponad 5 tys. płyt i 20 tys. pojedynczych piosenek. Postanowiliśmy więc spytać członków zespołu, co sprawiło, że zdecydowali się udostępnić płytę za darmo i jak teraz oceniają tę decyzję...

Muzyka w Internecie: Nie chcemy sprzedawać, chcemy dawać!

Paradox! - na pierwszym planie Partyzant

Naszym rozmówcą jest Krzysztof "Partyzant" Toczko - nowoczesny hippis (w latach 1991 - 1994 otwierał swoim solowym, gitarowym występem większość koncertów DŻEMu, znany z akordeonowej partii w "Autsajderze" tegoż zespołu, od 1997 r. gitarzysta grupy Zdrowa Woda, a od 2002 r. - lider (gitarzysta i wokalista) formacji Paradox!

PCWK: Skąd pomysł na udostępnienie płyty za darmo?

Partyzant: Cena jednej płyty przy tłoczeniu trzech tysięcy sztuk wynosi około 5 złotych. W tym mamy tantiemy dla twórców. Jaka jest cena detaliczna - wszyscy wiemy. To jest absurd i my się z tym nie zgadzamy! Dlatego postanowiliśmy oddać naszą muzę na netmuzę czyli na żywioł. Nasza płyta nie wyląduje w koszu w hipermarkecie za 9,99 zł. Najwyżej zostanie skasowana.

George też będzie za darmo

Warto wspomnieć, że kilka miesięcy temu nieodpłatne publikowanie w Internecie swoich nagrań zapowiedział George Michael. Gwiazdor uznał, że zarobił już wystarczająco dużo i może zacząć rozdawać muzykę wszystkich chętnym. Tym bardziej, że, jak powiedział były lider zespołu Wham!, sława go męczy... Niestety, na razie skończyło się na zapowiedzi.

Jakim zainteresowaniem cieszą się udostępnione pliki? Czy internauci chętniej pobierają pojedyncze pliki czy cały album?

Powiem szczerze ,że zainteresowanie przeszło moje najśmielsze oczekiwanie - przez niespełna 2 tygodnie mamy ponad 5 tysięcy pobrań całych płyt i ponad 20 tysięcy singli.

Mamy wejścia z całego świata - najbardziej egzotyczne lokalizacje to Wyspa Bożego Narodzenia i Samoa. Z tego, co widać, to internauci wolą pobierać pojedynczo kawałki. Nie każdy ma dostęp do netu w domu. W szkole, na lekcji informatyki mogą 'zassać' tylko jeden utwór...

Czy widzicie już jakieś konkretne efekty opublikowania albumu w Sieci? Większe zainteresowanie koncertami, odzew ze strony fanów?

Tak. Ludzie bardzo pozytywnie przyjęli fakt udostępnienia naszej twórczości za darmo. Można o tym poczytać w xiędze gości. Jest spore zainteresowanie mediów.

Jeśli chodzi o propozycje koncertowe to nie widzimy na razie ożywienia, ale jestem pewien , że jeśli album przypadnie słuchaczom do gustu, to przełoży się to na żywe granie.

Czy rozważaliście może udostępnienie albumu w którymś z polskich muzycznych sklepów internetowych (Soho.pl, iplay.pl)?

Szczerze mówiąc nie. Nie dlatego , że nie uznajemy tego typu sklepów ale dlatego, że z premedytacją nie chcemy tego materiału sprzedawać, tylko dawać . Osobiście lubię e-sklepy, chętnie z nich korzystam i uważam, że mają przed sobą wielką przyszłość. Jeżeli któryś ze sklepów chciałby nasz materiał udostępnić za darmo to zapraszamy. Dostarczymy odpowiednie pliki i licencję. Byłby to swoisty paradoks.

Muzyka w Internecie: Nie chcemy sprzedawać, chcemy dawać!

okładka płyty Rockowania pokojowe

Czy udostępnienie płyty za darmo to jednorazowa akcja, czy może zamierzacie kolejne albumy publikować w ten sam sposób?

Jesteśmy spontaniczni! To nie jest jednorazowa akcja. Co będzie jednak dalej ...czas pokaże.

Co zdecydowało, że pliki udostępnione są w postaci niezabezpieczonych plików MP3? Przecież tracicie w ten sposób kontrolę nad tym, ile osób będzie odsłuchiwało Waszą muzykę...

To najpopularniejszy format plików muzycznych na świecie. Mamy dużo do powiedzenia i chcemy być wysłuchani. Mamy kontrolę nad tym ilu ludzi nas słucha - więcej niż wynika z ilości pobrań.

A po co nam dokładna statystyka? Nie pracujemy w OBOP-ie. Jeszcze jedno - na naszej stronie, dzięki Markowi Futredze, który zwrócił nam na ten aspekt uwagę , znajduje się link do licencji jaka przypada na nasz materiał - czyli Creative Commons License. A oto na co pozwalamy:

dozwolone jest rozpowszechnianie utworów w celach niekomercyjnych i tworzenie prac pochodnych pod warunkiem, ze są rozpowszechnianie na podobnych warunkach

Czy fan, który nie przepada za formatem MP3 - lub np. nie ma komputera PC - ma możliwość zamówienia Waszej płyty na CD?

Gdzie szukać polskiej muzyki?

Internauci, poszukujący w Sieci legalnej polskiej muzyki powinni zapamiętać dwa adresy -http://Soho.pl ihttp://iPlay.pl . Są to polskie serwisy muzyczne - mieliśmy zresztą okazję je przetestować - relacje z testów można znaleźć w tekstach "Soho.pl - muzyczny zakup kontrolowany" i "iplay.pl - przybyłem, zakupiłem, odtworzyłem". Oczywiście, pobieranie plików z nich możliwe jest jedynie po uiszczeniu stosownej opłaty.

Nie. Płyta jest skompresowana w możliwie najmniejszym stopniu i niewiele osób odczułoby różnicę pomiędzy formatem CDA. Jeśli jednakże będzie takie zapotrzebowanie, to może dostarczymy płytę w formacie audio do różnych kafejek i audiofile przekopiują sobie materiał na dobry CD audio. A jeśli ktoś nie ma pojęcia o kompach to na pewno ma kolegę albo koleżankę, która ma kolegę, którego brat ma peceta z nagrywarką i skonwertuje mu muzę na CDA.

Czy Paradox! to dla członków zespołu raczej hobby, czy raczej sposób na życie (i zarabianie)?

Hobby - tak

Sposób na życie - 2 x tak

Zarabianie - 4 x mam nadzieję ;)

Więcej informacji o zespole:

http://www.paradox.vel.pl

Płytę "Rockowania pokojowe" możecie pobrać ze stronyhttp://www.netmuza.pl oraz z naszego serwisu FTP. Udostępniamy je na dwa sposoby - podzieloną na pliki lub w postaci archiwum ZIP, zawierającego wszystkie utwory oraz okładkę i plik tekstowy z instrukcją oraz kolejnością utworów na płycie.

Płyta podzielona na utwory: Do końca nieznane, Betonowe pokolenie, By być, Na szali, Znaki czasów, Jelonek, Następny dzień, Epikur, Kulawy los, Rockowania pokojowe, Bursztyn, Twoja iluzja, Nekrologi, Rajeczka.

Archiwum, zawierające cały album oraz dodatki: http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/4427/Paradox....Album..Rckowania.pokojowe...html