Muzyka w sieci WWW

Technologie pojawiające się w Internecie błyskawicznie wpływają na sposób oferowania muzyki przez przemysł fonograficzny. Czy jednak nowe rozwiązania okażą się korzystne dla odbiorców, gdy miną pierwsze emocje?


Technologie pojawiające się w Internecie błyskawicznie wpływają na sposób oferowania muzyki przez przemysł fonograficzny. Czy jednak nowe rozwiązania okażą się korzystne dla odbiorców, gdy miną pierwsze emocje?

Muzyka w sieci WWW
Muzyka staje się lżejsza. Nie, nie jest to wcale narzekanie starzejącego się wielbiciela rocka, który nie może strawić disco polo. Muzyka staje się lżejsza w dosłownym znaczeniu tego słowa. Dwadzieścia lat temu pomoc w przeprowadzce rozmiłowanego w muzyce przyjaciela oznaczała zmaganie się z dwudziestokilogramowymi pudłami pełnymi winylowych płyt. Dziesięć lat później były to już dwa razy lżejsze plastikowe pudełka płyt kompaktowych. A co będzie za pięć lat? Twój znajomy wręczy ci pięciodekowy krążek ze słowami: "Weź to do samochodu, tylko nie upuść. Tu są moje wszystkie ulubione piosenki".

Przez lata postęp w technologii komputerowej wywierał duży wpływ na kulturę masową. Liczne gry przyciągnęły do pecetów zarówno dzieci, jak i dorosłych. Generowane komputerowo efekty specjalne zrewolucjonizowały tworzenie filmów. Kolejnym celem ataków stał się teraz przemysł fonograficzny. Pod wpływem standardu MP3 zmienia się przede wszystkim sposób dystrybucji - forma, w jakiej artyści wypuszczają swoje dzieła, oraz ich sprzedaż przez firmy płytowe. Nawet jeśli MP3 nie wyprze innych standardów kompresji dźwięku, z pewnością już spowodował potężny wstrząs w świecie muzycznym.

Ponieważ przemysł muzyczny ewoluuje z kosmiczną niemal prędkością, postaramy się wyjaśnić najistotniejsze zmiany. Zastanawiasz się, który przenośny odtwarzacz ma potrzebne funkcje? Pomożemy Ci wybrać. Chcesz zapisać płytę CD w postaci małego pliku? Powiemy, jak to zrobić. Ciekawi Cię sposób kodowania? Czytaj dalej. Szukasz najlepszych źródeł muzyki online? Wskażemy je. Nikt nie wie, kiedy będzie można pomieścić całą kolekcję muzyki na twardym dysku, ale moment ten szybko się zbliża.

Artysta znany jako MP3

Radio

Muzyka nie jest jedynym przekazem dźwiękowym typu online w Internecie. Są jeszcze rozmowy na żywo, serwisy wiadomości, sprawozdania sportowe itp. Już setki, jeśli nie tysiące stacji radiowych na całym świecie nadają różnego typu programy (w tym oczywiście i muzykę) w czasie rzeczywistym. Do tego trzeba jeszcze doliczyć masę rozgłośni istniejących jedynie w sieci WWW (nadają wyłącznie w trybie online). Użytkownicy komputerów mogą ponadto ściągać klipy dźwiękowe i następnie słuchać zawartych w nich wywiadów, nagrań powieści czy konferencji prasowych w dowolnym czasie.

Technologia cyfrowego kodowania muzyki w Internecie rozwija się szybciej, niż myślisz. Głównie dzięki formatowi kodowania MP3, zwanemu oficjalnie MPEG1, Layer 3. Pliki muzyczne, które jeszcze dwa lata temu zajmowały 30 do 50 MB, mogą być obecnie w wyniku spakowania zredukowane do ułamka pierwotnych rozmiarów, zachowując przy tym dobrą jakość dźwięku. Coś, co przypominało brzmienie zanurzonego w wannie starego radia tranzystorowego, jest dziś dźwiękiem zbliżonym jakością do odtwarzanego z płyty CD. A to już wystarczy, żeby przyciągnąć uwagę. W ostatnich badaniach MP3 okazał się najczęściej wyszukiwanym terminem w miejscu na stronie Searchterms.com (www.searchterms.com), wyprzedzając nawet seks.

Ten gwałtowny wzrost popularności zwrócił uwagę firm elektronicznych nastawionych na odbiorcę indywidualnego, licznych witryn WWW oraz dużych producentów płyt, pragnących wykorzystać najnowszy fenomen Internetu. W efekcie słuchacze mają dziś do wyboru szeroką gamę przenośnych urządzeń odtwarzających spakowaną muzykę (zobacz ramkę "Ruszamy w drogę"), podczas gdy jeszcze rok temu mogło to być jedynie Rio firmy Diamond Multimedia. Istnieje już wiele stron WWW umożliwiających ściągnięcie do komputera zarówno muzyki, jak i programów odtwarzających. Firmy płytowe, które stoczyły zażartą walkę z MP3, zaczynają stosować inne formaty spakowywania muzyki, umożliwiające ochronę praw autorskich i zapewniające zyski.

Zapomina się, że duża część muzyki w formacie MP3 jest rozpowszechniana w sieci WWW nielegalnie. Są to często pliki zapisane na ogólnodostępnych stronach WWW, z których można je ściągać bez żadnych ograniczeń i bezpłatnie. Uwzględnienie w zapisie praw autorskich i ich ochrony pozwoli legalnie rozpowszechniać w trybie online zarówno pojedyncze piosenki, jak i całe albumy. Oczywiście za każde ściągnięte nagranie trzeba będzie płacić - czy to kartą kredytową, czy też w formie abonamentu.