Muzyka z GameBoy'a

Polski zespół Gameboyzz Orchestra Project popularyzuje nowy gatunek muzyczny, zwany 'blip-popem'. Instrumentem każdego z sześciu członków grupy jest konsola do gier Nintendo GameBoy.

Jarosław Kujda, założyciel zespołu, to doświadczony artysta specjalizujący się w muzyce elektronicznej. W projekcie Gameboyzz połączył swoje zainteresowania artystyczne z pasją do gier video.

Muzyk po raz pierwszy użył GameBoy'a w zespole kilka lat temu, kiedy wykorzystał konsolę jako sampler perkusyjny. Gdy odkrył, że konsola może służyć także jako instrument, pozostało już tylko skompletowanie składu nowego zespołu. Tak narodził się Gameboyzz Orchestra Project.

Gameboyzz to zespół improwizujący. Muzycy przed koncertem przygotowują pewne 'wzory muzyczne', które podczas występu służą jako podstawa improwizacji. Członkowie grupy używają różnych wersji konsol Nintendo, w tym także nowszych modeli Advance SP. Podczas koncertu stół mikserski łączy je wszystkie w całość.

Dzięki temu, że każdy z członków grupy odgrywa swe własne partie, koncerty wykonywane na GameBoy'ach to kakofonia przeróżnych bip'ów. Stąd właśnie określenie stylu zespołu - 'blip-pop'. Grupa jednak koncertuje rzadko, cztery, pięć razy w roku. Sama muzyka spotyka się zarówno z przychylnymi opiniami, jak i z niezrozumieniem publiczności.

Mimo, iż na scenie muzyki elektronicznej istnieje wiele grup używających przestarzałych komputerów Atari, Commodore, Spectrum, zespół dąży do oryginalności. "Nie chcemy grać coverów, nasze zainteresowania leżą w sferze muzyki eksperymentalnej. W przyszłym roku mamy nadzieję nagrać premierowy album" - przekonuje Kujda.

Nagrania zespołu są dostępne w Internecie pod adresem http://gameboyzz.prv.pl lub http://www.gameboyzz.com.


Zobacz również