Muzyka z Internetu

Włoska firma SBN (Satellite Broadcasting Network) i SBN Polska Sonia Draga uruchomią w Polsce nową usługę - radio internetowe.

Użytkownicy po wykupieniu karty typu "prepaid" i połączeniu się z witryną www.satbn.pl będą mogli odtwarzać na komputerach utwory muzyczne, mając do dyspozycji ponad 100 kanałów tematycznych (np. pop, rock, hip-hop, dance, jazz czy classic) i ok. miliona tytułów.

SBN nadaje sygnał o wysokiej jakości porównywalny z odtwarzaczem CD i MP3 (128 kb/s). Aby skorzystać z serwisu, należy kupić kartę, połączyć się z witryną i zalogować się (odczytując z karty - po usunięciu zdrapki - numer zapewniający dostęp). Muzyka jest odtwarzana w trybie non stop bez żadnych reklam.

Odtwarzanie muzyki odbieranej z SBN w miejscach publicznych za pomocą Internetu nie wymaga dodatkowych opłat nakładanych przez ZAIKS czy KRRiTV). Minimalne wymagania sprzętowe i programistyczne, to: stały dostęp do Internetu (co najmniej 128 kb/s); processor Pentium IV 2,5 GHZ; 256 MB RAM; 64 MB Video RAM; system operacyjny Windows XP Home lub Professional; karta dżwiękowa (słuchawki lub głośniki) i przeglądarka Internet Explorer 6+. Cena karty (abonament miesięczny) wynosi 30 zł.

Firma SBN powstała w 2004 roku jako nadawca radiowy wykorzystujący do przesyłu sygnału medium internetowe i satelitarne. Firma przygotowuje pierwszą próbę symulacji nadawania sygnału drogą satelitarną. Na przełomie 2008/2009 usługi SBN będą dostępne przez łącza satelitarne o zasięgu europejskim. Aktualnie serwis jest dostępny poprzez łącza internetowe.