Muzyka zawsze i wszedzie


Napster - marzenie czy koszmar?

Muzyka zawsze i wszedzie

Zwarty I-Jam IJ-101 oferowany jest w wielu kolorach i ma radio FM.

RIAA pozwało też do sądu firmę Napster, która udostępnia darmowe narzędzie o tej samej nazwie. Napster nie daje natychmiastowego dostępu do muzyki, jak My.MP3.com, bo pliki trzeba pobrać, ale dzięki niemu znalezienie nielegalnych MP3 jest wyjątkowo proste.

Napster zamienia Twego peceta w serwer MP3: katalog ścieżek MP3 na swym twardym dysku udostępniasz innym użytkownikom Napstera, sam zaś możesz korzystać z katalogów udostępnionych przez innych. Potem wystarczy podać nazwę wykonawcy albo tytuł utworu w oknie wyszukiwania Napstera, a po chwili otrzymasz listę wszystkich aktualnie podłączonych użytkowników Napstera, którzy mają to, czego szukasz. Dwukrotne kliknięcie wybranego użytkownika powoduje nawiązanie transferu i przeniesienie pliku z dysku pirata na Twój.

Na swej witrynie WWW Napster podkreśla, że jego oprogramowanie przeznaczone jest wyłącznie do wymiany "legalnych" MP3 i ostrzega użytkowników przed odpowiedzialnością za pogwałcenie prawa autorskiego. Ta klauzula może jednak nie ochronić firmy w sądzie. Zdaniem prawników, Napster może odpowiadać za naruszenie prawa autorskiego przez użytkowników swego oprogramowania.

Napster stał się tak popularny na niektórych uczelniach amerykańskich, że zupełnie zatkał ich sieci. Już teraz ponad 200 kampusów studenckich blokuje używanie narzędzia Napstera. W odpowiedzi amerykańska organizacja studentów rozpoczęła kampanię na rzecz zniesienia blokady.

Pomimo problemów prawnych, również Nullsoft (twórca Winampa, obecnie wchodzący w skład America Online) planował wejście do gry w wymianę plików MP3. Jednak bojaźliwa AOL odcięła finansowanie projektu Gnutella Đ aplikacji, która w przeciwieństwie do scentralizowanego Napstera, nie pozwala na wyszukiwanie użytkowników. Sam musisz znaleźć kogoś z interesującymi Cię zbiorami, a Gnutella tylko założy między Wami sieć prywatną. Jednak na razie przyszłość programu jest niepewna.

Nowy, głośny świat

Muzyka zawsze i wszedzie

Nowa generacja odtwarzaczy MP3

Technologie bezpiecznej muzyki, takie jak Open MG firmy Sony, są zbyt restrykcyjne, natomiast technologie pozbawione zabezpieczeń, jak MP3 - zbyt podatne na nadużycia. Rozwiązanie tego dylematu może wymagać od przemysłu muzycznego całkowitej zmiany koncepcji prowadzenia działalności, np. rozdawania muzyki po to, by sprzedać bilety na koncerty czy koszulki. Ale takie pomysły raczej nigdy nie znajdą posłuchu w branży fonograficznej.

Nawet we wczesnym stanie rozwoju dystrybucja cyfrowa zmienia świat muzyki. Ostatnia fuzja Warner Records i EMI odzwierciedla wzrastającą siłę małych, niezależnych wytwórni. Co prawda sprzedaż płyt CD wzrasta od 1998 roku, więc branża wciąż ma czas na wymyślenie sposobu na działanie w wieku Internetu. Lecz im dłużej zwleka, tym bardziej jej przyszłość będzie kształtować Sieć i firmy komputerowe.