Muzyka zawsze i wszedzie

Co za czasy: możesz słuchać stacji radiowych bez używania radioodbiornika, nosić 30 minut muzyki na nadgarstku, a kupując płyty CD w Internecie, możesz zacząć ich słuchać już po paru sekundach.


Co za czasy: możesz słuchać stacji radiowych bez używania radioodbiornika, nosić 30 minut muzyki na nadgarstku, a kupując płyty CD w Internecie, możesz zacząć ich słuchać już po paru sekundach.

To wszystko dzięki połączeniu świata muzyki i komputerów, gdzie odtwarzacze rozmnażają się w błyskawicznym tempie, standardy wciąż się zmieniają, zaś status darmowej muzyki spędza sen z oczu prawnikom firm branży fonograficznej.

Moc odtwarzacza

Muzyka zawsze i wszedzie

Zgrabny Walkman Sony waży tylko 78 gramów, ale ma uciążliwe zabezpieczenia przed kopiowaniem.

Jeśli chcesz mieć muzykę internetową zawsze pod ręka, potrzebny Ci będzie przenośny odtwarzacz. Przyjrzeliśmy się trzem najnowszym modelom: prototypowemu urządzeniu Creative Labs Nomad II oraz finalnym wersjom I-Jam Multimedia IJ-101 i Sony NW-MS7 Memory Stick Walkman. Ta nowa generacja urządzeń odtwarzających cechuje się mnogością kształtów i rozmiarów, natomiast w komunikacji z pecetem niewygodny port szeregowy zamieniony został na szybkie podłączenie USB.

Niektórzy producenci dodali także nowe funkcje. Odtwarzacze Nomad II i I-Jam mają wbudowany odbiornik radiowy FM, zaś Nomad II oferuje ponadto nagrywanie głosu (dyktafon). Oba urządzenia mogą przechowywać dowolny typ pliku, stąd można je wykorzystać jako przenośną pamięć masową, np. do wygodnego transportu większych dokumentów.

Jeśli chodzi o zabezpieczenia antypirackie, Nomad II nie pozwoli na skopiowanie pliku MP3 z odtwarzacza do peceta. Okazuje się jednak, że po zmianie rozszerzenia pliku MP3 na dowolne inne, Nomad umożliwi przeniesienie pliku z powrotem do komputera. Oczywiście po zastosowaniu tej sztuczki pojawia się skutek uboczny: urządzenie nie odtwarza pliku z nowym rozszerzeniem. Tak właśnie wygląda ochrona przed piractwem.

Memory Stick Walkman firmy Sony wygrywa pod względem rozmiarów - jest niewiele większy od paczki gumy do żucia. Niestety, zabezpieczenia przed kopiowaniem narzucane przez oprogramowanie OpenMG Jukebox przyćmiewają uroki sprzętu.

Do Walkmana XXI wieku nie można przenieść plików MP3, dopóki nie przekonwertujesz ich na format Sony, co w przypadku jednej ścieżki zajmuje kilka minut. Zanim będziesz mógł używać odtwarzacza, musisz także zarejestrować jego numer seryjny, przez co stajesz się potencjalnym celem e-mailowych śmieci z Sony.

Te uciążliwości dają przedsmak sytuacji, gdy pozostali producenci odtwarzaczy zaadaptują rozwiązania opracowane przez SDMI (stowarzyszenie firm na rzecz bezpiecznej muzyki cyfrowej).

Na razie na rynku panuje pełna swoboda i wciąż pojawiają się nowe odtwarzacze. Szczególnie warte uwagi są dwa urządzenia, które wkrótce będziesz mógł kupić: Wrist Audio Player WMP-1V firmy Casio, dzięki któremu na Twym nadgarstku zagości muzyka MP3 oraz Sanyo SSP-HP7, którego cała elektronika wraz z 32 MB pamięci mieści się w słuchawkach.

Odtwarzacz Sanyo dołącza do modeli Diamond Rio 500, obsługując format dźwiękowy stosowany przez witrynę Audible.com, która oferuje programy radiowe i inne nagrania słowne.

MP3 natychmiast

Muzyka zawsze i wszedzie

Nomad II jest trochę cięższy od reszty, ale ma funkcję dyktafonu.

Czas staje się głównym problemem MP3. Kodowanie płyty CD do formatu MP3 zajmuje kilka minut na ścieżkę, natomiast ściąganie pliku MP3 może trwać 20 minut lub więcej przy połączeniu modemowym.

Ciekawa usługa witryny MP3.com o nazwie My.MP3.com ma wyeliminować tę niedogodność. Jeśli kupisz płytę CD od jednego z partnerów MP3.com, możesz przejść do My.MP3. com i już po paru sekundach od złożenia internetowego zamówienia posłuchać swej płyty.

Co więcej, dzięki narzędziu Beam-It możesz również słuchać wersji MP3 płyt CD, które już masz. Włóż płytę CD do napędu CD-ROM, uruchom Beam-It i kliknij przycisk. W ciągu kilku sekund w oknie przeglądarki pojawi się lista ścieżek Twojego krążka, skąd możesz rozpocząć odsłuchiwanie i tworzyć tzw. playlisty.

Dzięki kupowaniu oraz narzędziu Beam-It możesz zbudować bibliotekę muzyki sieciowej i słuchać jej w dowolnym miejscu. Twoje ulubione nagrania będą jeszcze łatwiej dostępne, gdy dźwięk z Internetu obejmie inne urządzenia, np. cyfrowych asystentów PDA, telefony komórkowe i internetowe radia.

Szybkie kodowanie MP3.com nie wynika z jakiegoś technicznego superwynalazku: firma ma bazę 80 tys. kupionych płyt CD, które zostały zakodowane w formacie MP3. Jeśli wśród tych zasobów znajdzie się Twój krążek, MP3.com natychmiast udostępni Ci jego ścieżki.

To właśnie stało się przyczyną pozwania MP3.com przez RIAA - stowarzyszenie amerykańskiej branży fonograficznej. Prawo autorskie pozwala klientom wykonywać kopie kupionych płyt CD na własny użytek, ale nie zezwala tego firmom trzecim, takim jak MP3.com. Specjaliści są zdania, że to szkolny przykład naruszenia praw autorskich.

Prezes i założyciel MP3.com, Michael Robertson, uważa natomiast, że firmy fonograficzne powinny mu raczej dziękować niż pozywać do sądu. Jego zdaniem poprzez MP3.com płyty CD stają się integralną częścią systemu, nakłaniając w ten sposób ludzi do zakupu krążków.

To prawda, że aby korzystać z jednej z usług My.MP3.com, trzeba mieć fizyczną płytę CD. Nic jednak nie zapobiegnie przekazywaniu sobie jednego krążka przez przyjaciół po to, by go potem odsłuchiwać z witryny.

Robertson twierdzi też, że muzyka jest strumieniowana, a nie pobierana przez użytkowników, więc ścieżki nie mogą być kopiowane. To również częściowa prawda - wystarczy trochę sprytu i po chwili zamiast strumieniowania na Twoim twardym dysku lądują pobrane ścieżki z zarejestrowanej płyty CD. I tyle pozostaje z zabezpieczeń przed kopiowaniem.