My tu gadu-gadu...

Lubisz prowadzić pogaduszki przez Internet? Często wysyłasz wiadomości SMS do swoich przyjaciół? Jeśli tak, to z pewnością zainteresuje Cię darmowy program o wdzięcznej nazwie Gadu-Gadu, który jest połączeniem narzędzia do błyskawicznej komunikacji (instant messaging) z aplikacją do wysyłania i zarządzania wiadomościami SMS.


Lubisz prowadzić pogaduszki przez Internet? Często wysyłasz wiadomości SMS do swoich przyjaciół? Jeśli tak, to z pewnością zainteresuje Cię darmowy program o wdzięcznej nazwie Gadu-Gadu, który jest połączeniem narzędzia do błyskawicznej komunikacji (instant messaging) z aplikacją do wysyłania i zarządzania wiadomościami SMS.

Gadu-Gadu zadebiutował od razu z numerem 3.0, ponieważ wywodzi się w prostej linii z wyjątkowo popularnego SMS Express (u producenta zarejestrowało się 150 tysięcy użytkowników!). Twórcy programu postanowili wzbogacić tę użyteczną aplikację o modną ostatnio funkcję do błyskawicznej komunikacji (jak np. ICQ), dzięki której wiadomości od razu docierają do adresata niczym w pagerze. To jednak wymaga założenia serwera, w którym przechowywana jest baza użytkowników: każdy użytkownik otrzymuje niepowtarzalny numer i gdy podłącza się do Internetu, serwer jest automatycznie informowany o jego obecności na linii. Dowiadują się o tym również wszyscy, którzy umieścili tę osobę na swej liście kontaktowej.

Instaluj i rządź

My tu gadu-gadu...
Instalacja programu jest banalnie prosta i w przypadku nowego użytkownika wymaga jedynie rejestracji w sieci Gadu-Gadu. Po dwukrotnym kliknięciu ikony Słoneczka w przyborniku systemowym paska zadań obok zegara uruchomi się kreator, w którym najpierw określasz typ połączenia z Internetem (stałe albo modemowe) oraz ustawienia serwera proxy. Następnie kreator pyta się, czy masz już numer G-G, czy nie. Jeśli tak, zostaniesz poproszony o podanie numeru wraz z hasłem. Jeśli nie, wpisz hasło, jakim będziesz się posługiwał przy logowaniu do sieci Gadu-Gadu oraz swój adres e-mail. Program spróbuje Cię zarejestrować w serwerze i po chwili uzyskasz numer identyfikacyjny Gadu-Gadu. Dzięki niemu możesz się zalogować do sieci G-G z każdego komputera wyposażonego w aplikację klienta.

Wszystkie te ustawienia wraz z dodatkowymi informacjami o sobie (w tym o podpisie nadawcy dodawanym na końcu kominikatu SMS) można później zmienić w menu Gadu-Gadu | Ustawienia. Gdy podajesz dokładniejsze namiary na siebie, pamiętaj, że numer Twej komórki nie zostanie ujawniony innym użytkownikom - służy jedynie do odnalezienia Cię w sieci G-G przez kogoś, kto zna Twój numer.

Ikona Słoneczka wskazuje Twój status w sieci Gadu-Gadu. Status możesz zmieniać w menu kontekstowym po kliknięciu ikony programu prawym przyciskiem myszy albo przyciskiem Mój status w lewym, dolnym rogu okna Gadu-Gadu.

Swych przyjaciół dodajesz do listy kontaktów albo ręcznie, albo wyszukując ich w sieci Gadu-Gadu. W obu przypadkach korzystasz z menu wywoływanego przyciskiem Kontakty. Jeśli chcesz sam podać wszystkie informacje o adresacie, użyj funkcji Nowy albo w głównym oknie naciśnij [Ins]. Jeśli chcesz odnaleźć kogoś w sieci Gadu-Gadu, skorzystaj z funkcji Szukaj znajomych i podaj znane Ci informacje o użytkowniku.

Program oferuje możliwość tworzenia grup użytkowników (menu Kontakty | Grupy), ale niestety na razie nie pozwala na wysłanie wiadomości zbiorczej do wszystkich członków danej grupy - na razie to tylko funkcja porządkująca kontakty.

Wysyłamy wiadomości

W Gadu-Gadu trochę skomplikowano tryb wysyłania wiadomości. Wszystko jest proste, gdy jesteś podłączony do sieci: jeżeli odbiorca jest użytkownikiem Gadu-Gadu, to możesz do niego wysłać wiadomość błyskawiczną albo komunikat SMS (jeśli znasz numer komórki adresata) bez względu na to, czy jest on dostępny w danej chwili, czy nie. Gorzej, gdy to Ty nie jesteś na linii: wówczas możesz wysłać (a raczej zapisać do wysłania) tylko wiadomość SMS, którą po połączeniu z Internetem wyślesz funkcją Wiadomości | Wyślij outbox. Przygotowanie wiadomości błyskawicznej w trybie offline nie jest możliwe.

Aby wysłać wiadomość do odbiorcy, zaznacz go na liście kontaktów i wybierz typ wiadomości (błyskawiczną lub SMS) z menu Wiadomości. To samo menu dostępne jest po kliknięciu adresata prawym przyciskiem myszy. Możesz także dwukrotnie kliknąć nazwę użytkownika i w ten sposób wywołać okno domyślnego typu komunikatu zależnego od dostępności odbiorcy.

Jeżeli chcesz wysłać wiadomość do kilku odbiorców, np. członków danej grupy, wybierz kartę danej grupy, zaznacz odbiorców, klikając ich z wciśniętym klawiszem [Ctrl] i z menu prawego przycisku myszy wybierz typ wiadomości. W przypadku komunikatu SMS możesz również wybrać jednego odbiorcę, otworzyć okno wiadomości SMS i przyciskiem Do wywołać okno wyboru adresatów.

Wszystkie wiadomości wychodzące i przychodzące są archiwizowane. Archiwum dostępne jest funkcją Wiadomości | Archiwum.

Dodatkową funkcją jest Przypominacz - jedyna pozycja menu Usługi. W podanym dniu i godzinie wysyła ona komunikat SMS do użytkownika programu. W ten sposób można zaprogramować sobie alarm o ważnym spotkaniu czy rzeczy do zrobienia.