MyEclipse - tani może więcej!

Czy to możliwe, żeby za zaledwie 30 dolarów rocznej subskrypcji otrzymać potężne narzędzie do tworzenia zaawansowanych aplikacji? MyEclipse firmy Genuitec jest komercyjnym produktem, jednak jego cena w porównaniu do możliwości, które oferuje, stawia go w bardzo korzystnym świetle. Wśród licznej konkurencji zdarzają się produkty, za które nierzadko trzeba zapłacić kilkaset, a nawet kilka tysięcy USD - MyEclipse oferuje profesjonalny instalator dla całego pakietu, darmowe wsparcie poprzez forum na stronie producenta, świetnie przygotowaną dokumentację oraz tutoriale... Co ważne, środowisko to dostępne jest zarówno na platformę systemową Windows, jak również Linux i MacOS X.

MyEclipse powstało w roku 2003, zbierając i dopracowując ogólnodostępne rozwiązania open-source oraz dodając kilka własnych rozwiązań w celu utworzenia kompletnego środowiska do tworzenia aplikacji biznesowych J2EE. Obecnie MyEclipse bardzo się rozrosło, a zestaw funkcji, jakie oferuje, jest ogromny. Poza tym do kompletu dodano doskonale przygotowaną dokumentację. Integruje się ono z chyba najpopularniejszym obecnie zintegrowanym środowskiem programistycznym dla Javy - Eclipse. Co również istotne, samo środowisko jest w pełni darmowe i tym samym nie wnosi dodatkowych kosztów.

Integracja z wieloma serwerami aplikacji.

Integracja z wieloma serwerami aplikacji.

Środowisko integruje się z ponad dwudziestoma serwerami aplikacyjnymi, a wśród nich z najpopularniejszymi, jak JBoss, Oracle, WebLogic, Sun Java System Application Server, czy WebSphere. Daje możliwość uruchamiania i zatrzymywania serwerów przy pomocy kilku kliknięć myszą, debugowania aplikacji uruchomionych na serwerze, czy tak zwanego hot-deployment - podmieniania tylko zmodyfikowanych części aplikacji na serwerze.

Tworzenie aplikacji biznesowych J2EE wspomagane jest przez liczne kreatory, które krok po kroku przeprowadzą nas poprzez najróżniejsze żmudne czynności.

Kreator tworzenia nowej klasy biznesowej EJB (Enterprise Java Bean).

Kreator tworzenia nowej klasy biznesowej EJB (Enterprise Java Bean).

Każdy, kto kiedykolwiek miał do czynienia z aplikacjami J2EE, wie, ile "nadmiarowego" kodu trzeba wygenerować dla najprostszej klasy biznesowej (EJB - Enterprise Java Bean). Do samej definicji klasy dochodzą jeszcze interfejs lokalny i zdalny, plik opisu wdrożenia (Deployment Descriptor), czy definicja klucza podstawowego (primary key). Tu z pomocą przychodzi XDoclet - narzędzie, które automatycznie wygeneruje za nas wspomniane fragmenty aplikacji i inny wspomagający kod. Na stronie Genuitec znajdziemy doskonałą instrukcję użycia XDoclet przy tworzeniu aplikacji webowej.

MyEclipse wspomaga programistę w automatycznym uruchamianiu aplikacji na zintegrowanych serwerach. W każdej chwili, poprzez kilka kliknięć myszą, aplikacja jest pakowana do archiwum, po czym automatycznie przesyłana do serwera. Jest oczywiście możliwość uruchamiania aplikacji niespakowanych (tzw. Exploded archive).

Narzędzie do zarządzania bazami danych Database Explorer.

Narzędzie do zarządzania bazami danych Database Explorer.

Oprócz tego MyEclipse oferuje szeroką gamę zaawansowanych edytorów do HTML, Struts, JSP, JSF, Javasript, SQL i innych, wyposażonych w kolorowanie składni, podpowiedzi i automatyczne dokańczanie kodu, czy walidację dokumentów. Wspiera między innymi tworzenie stron JSP, wszelkich dokumentów XML-owych, wizualne tworzenie HTML oraz aplikacji wykorzystujących mapowanie obiektowo-relacyjne Hibernate. Zawiera także wygodne narzędzie do zarządzania bazami danych - Database Explorer.

MyEclipse oferuje także wiele szablonów, które oczywiście można łatwo przystosować do swoich potrzeb. Można ich użyć na przykład przy tworzeniu nowych stron JSP, HTML, dokumentów XML, czy też Servletów. W rezultacie otrzymujemy gotowy szkielet dokumentu i nie ma potrzeby powtarzać w kółko tych samych żmudnych czynności od zera.

Wizualne projektowanie JSF (JavaServer Faces).

Wizualne projektowanie JSF (JavaServer Faces).

Niedawno pojawiła się pierwsza wersja testowa M1 (Milestone 1), na ukończeniu jest już M2, a za kilka tygodni ma się ukazać finalna wersja 4.0. Z kilku nowości, które będzie można w niej znaleźć, warto wymienić:

- wizualne edytory JSP i JSF;

- modelowanie UML;

- wsparcie dla wizualnego mapowania Hibernate;

- integracja ze Spring, Tapestry;

- i inne...

Nie sposób opisać tutaj wszystkich funkcji, które udostępnia MyEclipse, jednak warto przyjrzeć się bliżej temu produktowi, ponieważ za niewielką cenę otrzymujemy naprawdę potężne i całkiem wygodne narzędzie.

MyEclipse dostępne jest zarówno na platformę systemową Windows, jak również Linux i MacOS X. Oferuje profesjonalny instalator dla całego pakietu, darmowe wsparcie poprzez forum na stronie producenta, mechanizm automatycznej aktualizacji oraz bardzo porządnie przygotowaną dokumentację oraz tutoriale, która pomogą i przeprowadzą użytkownika poprzez wszystkie etapy tworzenia aplikacji. A wszystko to za cenę 30 USD rocznej subskrybcji.

Szczegółowe informacje na temat MyEclipse można znaleźć na stronie producenta.


Zobacz również