Mydoom.B - groźniejsza mutacja zaatakuje Microsoft

Pojawiła się kolejna wersja robaka Mydoom, który w ostatnich dniach panoszy się po komputerach całego świata. Tym razem niebezpieczny insekt może posłużyć nie tylko do ataku DoS na serwery SCO, lecz także korporacji Microsoft. Największe niebezpieczeństwo dla zainfekowanych komputerów może stanowić fakt modyfikacji, jakie dokonuje w nich Mydoom.B - uniemożliwi pobieranie szczepionek z serwerów internetowych producentów oprogramowania antywirusowego.

Robak występujący pod nazwami Mydoom.B (F-Secure), W32/Mydoom.b@MM (McAfee), WORM_MYDOOM.B (Trend), Win32.Mydoom.B (Computer Associates), I-Worm.Mydoom.b (Kaspersky), W32/MyDoom-B (Sophos), W32.Mydoom.B@mm (Symantec), tak jak jego poprzednik, przenoszony jest poprzez sieci P2P oraz jako plik w formacie .BAT, .CMD, .EXE, .PIF, .SCR, lub .ZIP załączony do e-maila. Mydoom.B także zawiera backdoor, który umożliwia hackerowi przejęcie kontroli nad zainfekowanym komputerem.

Eksperci zapowiadają, iż mutant Mydooma jest tym groźniejszy, iż może być wykorzystany nie tylko do przeprowadzenia od 1 lutego ataku DoS na serwery SCO Group ( http://www.sco.com ) lecz również może zaatakować w ten sam sposób 3 lutego witrynę korporacji Microsoft ( http://www.microsoft.com ). Ponadto dokonuje on modyfikacji adresów DNS w pliku o nazwie hosts w katalogu Windows, które uniemożliwiają połączenie się zainfekowanego komputera z wieloma adresami internetowymi producentów oprogramowania antywirusowego, gdzie umieszczone mogą być szczepionki: www.avp.com, www.avp.ru, www.awaps.net, www.ca.com, www.fastclick.net, www.f-secure.com, www.kaspersky.ru, www.mcafee.com, www.microsoft.com, www.my-etrust.com, www.nai.com, www.networkassociates.com, www.sophos.com, www.symantec.com, www.trendmicro.com ).

Jak do tej pory nie zanotowano dużej liczby przypadków zarażenia Mydoomem.B. Prawdopodobnie przyczyniła się do tego podwyższona ostrożność użytkowników, którzy doświadczyli już kontaktu z pierwszym wcieleniem robaka.

O robaku Mydoom.A oraz dostępnych szczepionkach pisaliśmy już wcześniej w w artykule "Mydoom: jak z nim walczyć?" ( http://www.pcworld.pl/news/63229.html ).


Zobacz również