Mysz Mighty Mouse

Wieloprzyciskowa mysz Apple'a. Apple nie przestaje zaskakiwać. Najpierw ogłosił przejście z architektury PowerPC na procesory Intela. Teraz na rynku debiutuje wieloprzyciskowa mysz z kółkiem do przewijania. Ciekawe, czy odniesie ona sukces?


Wieloprzyciskowa mysz Apple'a. Apple nie przestaje zaskakiwać. Najpierw ogłosił przejście z architektury PowerPC na procesory Intela. Teraz na rynku debiutuje wieloprzyciskowa mysz z kółkiem do przewijania. Ciekawe, czy odniesie ona sukces?

Mysz Mighty Mouse

Zmodyfikowany panel sterowania umożliwia przypisanie różnych funkcji do poszczególnych przycisków myszy.

Użytkownicy Macintoshy od dawna domagali się od Apple'a myszy wyposażonej w więcej niż jeden przycisk. Niestety, ich życzenia trafiały w próżnię, przez co wiele osób po kupnie nowego Macintosha z myszą Apple Pro natychmiast dokonywało kolejnego zakupu gryzonia firm Microsoft, Logitech lub Kensington.

Dopiero w sierpniu tego roku Apple zmienił zdanie i przedstawił nowe urządzenie o nazwie Mighty Mouse, wyposażone w cztery przyciski i specjalną kulkę do przewijania we wszystkich kierunkach. Tradycjonaliści mogą jednak używać tej myszy dokładnie tak samo jak zwykłej myszy z jednym przyciskiem. Wraz z wprowadzeniem Mighty Mouse wycofano z rynku starsze myszy Apple Pro z kabelkiem.

Niemiłą jednak niespodzianką użytkownikom systemu Mac OS X 10.3.8 i starszych sprawia większość jej funkcji dostępnych dopiero w nowszych wersjach systemu. Co gorsza, firmowe oprogramowanie nie pozwala przypisywać klawiszy modyfikatorów ani innych skrótów do przycisków. Na szczęście na rynku pojawiły się już programy innych firm, które rozwiązują ten problem. Zwykle są to jednak programy shareware, co oznacza dodatkowe koszty.

Wygląd i działanie

Mighty Mouse cechuje się atrakcyjnym, minimalistycznym wyglądem i może być używana zarówno przez osoby lewo-, jak i praworęczne. Kształt myszy przypomina owal starszego urządzenia Apple Pro, ale jej wykończenie jest zbliżone do iBooka i górnej powierzchni Maca mini. Niestety, kabel jest zbyt krótki, co często oznacza konieczność użycia przedłużacza USB.

Na górze myszy znajdują się dwa przyciski i kulka przewijania, którą również można naciskać. Z boku umieszczono dwa przyciski, ściska się je jednocześnie lub pojedynczo. Wszystkie przyciski myszy można zaprogramować dla obsługi funkcji systemowych (takich jak Exposé, Dashboard i Spotlight) lub uruchamiania aplikacji.

Mysz Mighty Mouse

Przewijanie we wszystkich kierunkach będzie przydatne dla osób pracujących na dużych dokumentach.

Kulka przewijania jest praktyczna i czuła, umożliwia przewijanie w 360 stopniach. Docenią to szczególnie użytkownicy Photoshopa lub QuarkXPressa, pracujący na dużych dokumentach. Teoretycznie kulkę można obsługiwać dowolnym palcem, ale w praktyce używany jest tylko palec wskazujący, który dość szybko zaczyna sprawiać ból. Co ciekawe, szybkość przewijania różni się w poszczególnych aplikacjach, co może być denerwujące.

Boczne przyciski muszą być naciskane w odpowiedni sposób, co sprawiało mi sporo problemów w czasie testów. Aby ich użyć, konieczne było przerwanie aktualnie wykonywanej czynności, odszukanie przycisków i umieszczenie na nich palców, a następnie ściśnięcie z odpowiednią siłą. Co gorsza, często zdarzało mi się przypadkowe kliknięcie prawego przycisku, który służył jako punkt odparcia. Być może jednak po pewnym czasie można przyzwyczaić się do takiego rozwiązania.

Mysz jest bardzo cicha. Dźwięki klikania i przewijania są słyszalne dopiero po podłączeniu urządzenia do komputera. Wprawdzie nie ma możliwości ich wyłączenia, ale są na tyle delikatne, że nie przeszkadzają nawet po dłuższym czasie.

Kupić, nie kupić

Z ergonomicznego punktu widzenia mysz Mighty Mouse nie jest zbyt atrakcyjnym zakupem. Całodzienne ściskanie i naciskanie małego urządzenia wykonanego z akrylu może doprowadzić do bólu nadgarstka. Poza tym mysz jest dość droga. Wydaje się więc, że z zakupem najlepiej wstrzymać się do chwili, gdy Apple dołączy to urządzenie wskazujące do pudełek z nowymi komputerami. Oczywiście zastrzeżenia te nie powstrzymają osób, dla których atrakcyjny wygląd jest najważniejszy.

produkt: Mysz Mighty Mouse

producent: Apple

cena brutto: 239 zł

konkurenci: Microsoft Optical Mouse by Starck, Kensington Studio Mouse i Iridio

za:

Atrakcyjny wygląd, bardzo przydatna kulka przewijania.

przeciw:

Dość wysoka cena, problemy z ergonomią.