Mysz bez kulki

Jeżeli wydaje Ci się, że Twój gryzoń jest już nieco staromodny i przydałoby się go wymienić na coś bardziej oryginalnego, Microsoft proponuje interesujące rozwiązanie.

Jeżeli wydaje Ci się, że Twój gryzoń jest już nieco staromodny i przydałoby się go wymienić na coś bardziej oryginalnego, Microsoft proponuje interesujące rozwiązanie. W październiku na rynku pojawi się najnowsza mysz IntelliMouse Explorer o ergonomicznych kształtach i optycznym systemie pozycjonowania.

Mysz bez kulki
IntelliMouse Explorer jest zaprojektowana tak, by dłoń oraz przedramię zachowywały naturalną pozycję spoczynkową, gdy będziesz używał urządzenia. Mysz nie nuży przy tym oczu - wykończono ją srebrnym, industrialnym kolorem, spód zaś błyszczy czerwienią. I wierz albo nie, ale ma czerwone tylne światło!

Jednak tym, co odróżnia IntelliMouse Explorera od wcześniejszych wcieleń gryzoni Microsoftu jest pierwsza w pełni optyczna konstrukcja: nie ma w niej kulki ani żadnych innych ruchomych części. Zamiast tego ruch gryzonia śledzi czujnik optyczny współpracujący ze źródłem światła czerwonego (dioda LED) i wbudowanym układem przetwarzania sygnału cyfrowego.

Microsoft twierdzi, że technologia ta będzie działać poprawnie na każdym podłożu - nie potrzeba więc podkładki. Zdaniem firmy, IntelliMouse Explorer zapewnia także wyjątkowo wysoką precyzję: dzięki rozwiązaniu zwanemu przetwarzaniem korelacji obrazu czujnik optyczny myszy rejestruje w ciągu sekundy 1500 "cyfrowych zdjęć" podłoża, na którym jest urządzenie. Układ DSP przetwarza te dane z szybkością 18 mln instrukcji na sekundę. Tymczasem obecna generacja myszy kulkowych wykonuje około 1,5 mln operacji na sekundę, wynika z tego, że IntelliMouse Explorer jest 12 razy "mądrzejsza" od zwykłej myszy.

Myszy optyczne to nie nowa idea: firma Mouse Systems opatentowała i wyprodukowała pierwszą mysz optyczną już w roku 1982. Jednak jej urządzenia, sprzedawane do dziś, wymagają specjalnej podkładki z narysowaną siatką.

IntelliMouse Explorer ma kółko przewijania oraz dwa nowe przyciski po lewej stronie, które standardowo wykonują polecenia Wstecz i Dalej z Internet Explorera. Można je jednak dowolnie zaprogramować dołączoną aplikacją IntelliMouse.

Nowa mysz będzie oferowana tylko w wersji PS/2 i USB - port szeregowy nie będzie obsługiwany.