Mysz, czarownica i gęsi

Z niemałą satysfakcją stwierdzam, że na polskim rynku programów multimedialnych 'coś się ruszyło' i wszystko wskazuje na to, iż pod względem ilości tytułów i -co równie ważne - ich jakości powoli zbliżamy się do czołówki.

Z niemałą satysfakcją stwierdzam, że na polskim rynku programów multimedialnych 'coś się ruszyło' i wszystko wskazuje na to, iż pod względem ilości tytułów i -co równie ważne - ich jakości powoli zbliżamy się do czołówki.

Owym zwiastunem nowej jakości jest, przynajmniej dla mnie, wydany przez CD-Projekt program "Baba Jaga i czarodziejskie gęsi" pierwszy z dłuższej serii interaktywnych bajek zebranych pod wspólnym tytułem "Czarodziejskie opowieści". Dlaczego właśnie on? Otóż w polskich sklepach stosunkowo dużo jest już rozmaitych kursów językowych, przewodników i multimedialnych encyklopedii, natomiast ta pozycja - multimedialna bajka dla dzieci jest jedną z pierwszych w swojej kategorii. Mam nadzieję, że ta luka zostanie wkrótce uzupełniona i oferta programów przeznaczonych dla najmłodszych użytkowników komputera znacznie się poszerzy.

Pierwszy kontakt z programem napawa optymizmem; uruchamia się automatycznie i nie wymaga uprzedniej instalacji na dysku twardym. Aplikacja przeznaczona jest dla środowiska Windows 3.1 lub Windows 95 choć daje się również uruchomić na komputerach Apple Macintosh.

Podczas zabawy programem od razu zwracamy uwagę na staranną i estetyczną szatę graficzną. Pomimo stosunkowo słabych parametrów obrazu (rozdzielczość 640 na 480 pikseli w trybie 256-kolorów), brak jakichkolwiek przebarwień, czy nienaturalnych kolorów. Ilustracje nad którymi pracował sztab ponad 30 animatorów stoją na bardzo wysokim poziomie; artyści zastosowali rozsądny kompromis pomiędzy stosunkowo dużym realizmem a czytelnością scen. Należy bowiem pamiętać, iż wszystkie elementy aplikacji, w tym również grafika, powstały z myślą o 5-7 letnim dziecku. Dlatego też projekt i samo wykonanie programu różnią się zasadniczo od np. multimedialnej encyklopedii ssaków. Doskonałą szatę graficzną wspiera nienaganne udźwiękowienie programu-wszystkie teksty zostały oczywiście zlokalizowane, a w rolę Starej Myszy - narratora historii wcielił się sam Piotr Fronczewski.

Opowiadana przez niego bajka o Babie Jadze i czarodziejskich gęsiach jest adaptacją starej rosyjskiej baśni, przystosowaną do mentalności rozpoczynającego naukę czytania dziecka. Jest to opowieść o małej Tani, która zamiast opiekować się młodszym braciszkiem, pochłonięta zabawą zapomina o nim. Samotnego chłopca porywają czarodziejskie gęsi "pracujące" dla Baby Jagi.

Dziewczynce udaje się uratować brata, ale od tego momentu dzieci musza uciekać przed czarownicą. W podróży pomagają im nowi, leśni przyjaciele. Podczas ucieczki spotykają zaczarowane drzewa, magiczny strumień, mówiące zwierzęta, jednym słowem znajdziemy tu wszystkie elementy, które powinny występować w porządnej bajce.

Produkt, oprócz zabawy, umożliwia dzieciom przyjemną i bezstresową naukę czytania. Wszystkie teksty występujące w bajce odczytywane są przez lektora. Możemy także usłyszeć brzmienie pojedynczego, wybranego przez nas słowa.

Oprócz sporej liczby zdarzeń związanych bezpośrednio z fabułą bajki, na każdej z kilkunastu scen autorzy umieścili mnóstwo obiektów reagujących w rozmaity sposób po kliknięciu. Program można uruchomić w kilku trybach: biernego oglądania historii, oglądania z możliwością interakcji oraz wyświetlenia konkretnej strony spośród dwunastu dostępnych. Wybór opcji nie powinien nikomu sprawić żadnego problemu. Mysz - narrator objaśnia w sympatyczny sposób jak uruchomić dany tryb zabawy.

Podczas testów aplikacja nie sprawiała żadnych problemów, działała szybko i stabilnie nawet na relatywnie słabym sprzęcie. Animacje i ścieżka dźwiękowa odtwarzane były płynnie i bez "zrywów" co jest niebagatelną zaletą w tego typu programach.

Pomimo wyżej wymienionych zalet, można mieć do tej produkcji także i kilka uwag krytycznych. Przede wszystkim opowiadana historia jest stosunkowo krótka, obejrzenie jej zajmie dziecku ok. 20 minut, nieco dłużej potrwa aktywna zabawa programem. Biorąc pod uwagę ilość zajmowanego przez aplikację miejsca na płycie CD, program mógłby być powiększony co najmniej o połowę. Denerwujące są również niektóre efekty dźwiękowe towarzyszące działaniom użytkownika, lecz najwidoczniej taki był zamysł autorów programu.

Podsumowując, mimo drobnych zastrzeżeń produkt ten z pewnością zasługuje na zainteresowanie z uwagi na estetyczną oprawę i ciekawy pomysł. Dzieci przeżywając wraz z dwójką bohaterów przygody poznają wagę danego słowa i odpowiedzialność, jaka się z nim wiąże.

Nam pozostaje poczekać na kolejne tytuły z serii "Czarodziejskie opowieści" prezentujące historie z różnych zakątków świata. Kolejnymi wydawanymi przez CD Projekt bajkami są afrykańska opowieść "Moi i król" oraz japoński "Mały samuraj". Wszystkie programy z tej serii (ok. 6 tytułów) przygotowane zostały przez amerykańską firmę Davidson, zaś ich lokalizacją zajmuje się firma CD-Projekt.

Wydawca: Davidson

Dystrybucja w Polsce: CD-Projekt, Warszawa, tel: (022) 25 82 02, fax: (022) 25 07 03, WWW:http://www.cdprojekt.pl.

Cena: nie ustalona

Wymagania sprzętowe:

komputer kompatybilny z IBM PC:

* procesor 486/33 SX lub lepszy

* 8MB pamięci RAM

* karta dźwiękowa współpracująca z Windows

* system Windows 3.1 lub Windows 95

komputery Macintosh:

* 8 MB pamięci RAM