Mysz wolna od drżenia

Inżynierowie z laboratoriów IBM opracowali specjalny moduł, eliminujący efekty drżenia ręki osoby trzymającej komputerową mysz. Urządzenie, mające postać przejściówki, podłączanej między komputerem a myszą, ma przydać się osobom cierpiącym na chroniczne drżenie rąk oraz wszystkim tym, którym podczas pracy zależy na najwyższej precyzji wskaźnika.

Jak tłumaczą przedstawiciele IBM, nowy system działa na podobnej zasadzie, jak system elektronicznej stabilizacji obrazu, stosowany w cyfrowych aparatach fotograficznych i kamerach. Jego podstawową funkcją ma być ułatwienie korzystania z komputera osobom, cierpiącym na wszelkie rodzaju chorobliwe drżenia - m.in. tzw. drżenie samoistne (tylko w USA na takie schorzenie cierpi ok. 10 mln osób).

Rozwiązania IBM działa niezależnie od systemu operacyjnego, można więc wykorzystywać go zarówno w komputerach z Windows, Linuksem oraz Mac OS - wystarczy podłączyć przejściówkę do komputera, zaś do niej - mysz. Zbędne jest instalowanie jakiegokolwiek oprogramowania.

Nie wiadomo na razie, kiedy urządzenie trafi do masowej produkcji i jaka będzie jego cena.


Zobacz również