Myszy do lamusa?

Pracownicy Uniwersytetu w Delaware (USA) opracowali technologię, która już za kilka lat może (przynajmniej ich zdaniem) wyprzeć z rynku urządzenia takie jak mysz czy klawiatura. Naukowcy zaprezentowali również prototyp nowego urządzenia sterującego - rodzaj dużego touchpadu.

Do sterowania komputerem służą gesty - naukowcy twierdzą, że jest to dla człowieka najbardziej naturalny (poza mową) sposób przekazywania komunikatów. Gest wykonuje się całą dłonią, a nie tylko (jak np. w przypadku touchpadów montowanych w notebookach) koniuszkami palców. By np. otworzyć plik, należy go wskazać i wykonać gest podobny do odkręcania zakrętki; maksymalizowanie i minimalizowanie obrazu dokonuje się poprzez ruch imitujący rozciąganie i ściąganie powierzchni touchpada.

Podobnie mają wyglądać klawiatury wykorzystujące nową technologię - będą one pozbawione przycisków (którym odpowiadały będą określone pola na touchpadzie). Urządzenia już wkrótce mają trafić na rynek - iGesture Pad ma kosztować 179 USD, zaś iGesture Keyboard 199 USD. Produkty, które sprzedawać będzie firma FingerWorks, są kompatybilne z systemami Windows, Linux oraz Macintosh.