N-Gage

To już bardziej konsola niż telefon. Nokia N-Gage to telefon dla prawdziwych fanów, którzy nie rozstają się z grami nawet poza domem. Przedstawiamy komórkę, która jest jednocześnie doskonałą konsolą do gier. Zagrasz na niej w Dooma, Tomb Ridera oraz w Sonic N.


To już bardziej konsola niż telefon. Nokia N-Gage to telefon dla prawdziwych fanów, którzy nie rozstają się z grami nawet poza domem. Przedstawiamy komórkę, która jest jednocześnie doskonałą konsolą do gier. Zagrasz na niej w Dooma, Tomb Ridera oraz w Sonic N.

Ten telefon okaże się przełomem zarówno na rynku gier, jak i komórek. Będzie to pierwsza na świecie konsola do gier połączona z telefonem komórkowym. Stwierdzisz pewnie teraz, że we wszystkich nowych telefonach są gry. Ale w wypadku Nokii N-Gage nie będą proste graficznie, jak znany wszystkim Wąż. Gwarantujemy, że gdy je zobaczysz, zaniemówisz.

Jako telefon

N-Gage

Nokia N-Gage w pełnej krasie. Z wyglądu nie przypomina telefonu, tylko konsolę do gier - ale o to przecież chodzi.

Wygląd Nokii N-Gage nasuwa skojarzenia z modelem 5510. Telefon obsługuje się, trzymając poziomo. Wyświetlacz, jak widać na zdjęciu, umieszczony jest pośrodku aparatu. Po jego lewej stronie znajdują się klawisze odpowiedzialne za poruszanie się po menu, a podczas grania wykorzystywać je będziesz jak kontrolery. Kolorowy (4096 barw) wyświetlacz przeniesiony jest żywcem z Nokii 7650. Nokia N-Gage potrafi odbierać i wysyłać wiadomości multimedialne. Wśród zainstalowanych aplikacji znajduje się kalendarz menedżerski, klient poczty elektronicznej, przeglądarka plików graficznych, program do odtwarzania filmów. N-Gage może pełnić funkcję odtwarzacza MP3. W takim wypadku pliki muzyczne mogą być przechowywane w skromnej, liczącej 4 MB pamięci telefonu lub na kartach SD, które odczytuje Nokia. W każdej chwili możesz też włączyć radio. Jeżeli aplikacje dostępne w telefonie nie wystarczają ci, dodatkowe możesz ściągnąć z Internetu. N-Gage uruchamia programy napisane w Javie (J2ME). Wszystkie aplikacje z Nokii 7650 będą działać w N-Gage. Można nawet założyć, że N-Gage to rozbudowany o kilka funkcji (m.in. czytnik kart SD, moduł do gier) model 7650, tyle że bez aparatu fotograficznego. Ba, podczas testowania przedpremierowych modeli N-Gage w informacjach systemowych wyświetlanych na ekranie opisywany był jako 7650.

Do komunikacji z innymi urządzeniami posłuży moduł Bluetooth. Z Internetem Nokia połączy się poprzez GPRS lub CSD. Z powodu niestandardowych wymiarów N-Gage nie jest telefonem wygodnym. Na pewno nie zmieści się do każdej kieszeni, co wiele osób może zniechęcić. Problemem nie jest za to waga, gdyż dzięki nowemu typowi baterii zastosowanej w Nokii wynosi jedynie 137 g. Mała bateria nie oznacza, że telefon pracuje krótko. Pograsz na niej od 3 do 6 godzin, porozmawiasz maksymalnie przez 4 godziny, posłuchasz muzyki MP3 przez 8 godzin, a radia przez 20.

Podawany przez producenta czas czuwania wynosi aż 200 godzin.

N-Gage

Rocker - ośmiokierunkowy kontroler do gier. Dzięki niemu korzystasz także z menu telefonu.

Bardzo dziwnie rozmawia się z N-Gage, gdyż mikrofon oraz głośniczek znajdują się na boku, można powiedzieć - na grzbiecie telefonu. W związku z tym do ucha przykładasz bok komórki, a nie jej przód czy tył. To rozwiązanie nie jest wygodne, dlatego polecamy korzystanie z zestawu słuchawkowego znajdującego się w pudełku z telefonem. Przyda się również podczas grania czy słuchania radia.

Jako konsola

Przejdźmy do meritum. Podczas premierowego pokazu telefonu, który odbył się w Londynie, Nokia ogłosiła nawiązanie współpracy z czołowymi twórcami gier. Wśród tych firm znalazły się: Activision, Eidos, Sega, Taito i THQ. Owocem współpracy mają być takie tytuły, jak Tomb Raider, Sonic N, Sega Rally. Mimo że zaprezentowano dopiero pierwsze wersje wspomnianych gier, to wyglądają one wybornie. Zresztą co tu dużo pisać, na płycie dołączonej do numeru umieściliśmy krótki film prezentujący możliwości N-Gage. Jeżeli do tej pory podchodziłeś sceptycznie do moich słów, to po jego obejrzeniu zmienisz zdanie. Grafika, szczególnie w Tomb Raiderze, oczarowuje - 4096 kolorów i rozdzielczość 176x208 w zupełności wystarczają do przedstawienia bajecznie kolorowego świata. Mimo że w telefonie próżno szukać akceleratora graficznego czy szybkiego procesora, to płynność animacji jest bez zarzutu.

Gry do Nokii w większości umożliwiają zabawę w trybie multiplayer. Połączenie dwóch konsoli odbywać się będzie poprzez Bluetooth. Planowane jest też wykorzystanie połączenia z Internetem, które oferuje N-gage. W takim wypadku będzie mogło grać kilkanaście osób naraz. Niestety, wtedy też za przesyłane informacje zapłacisz operatorowi.

Sterowanie w czasie gry odbywa się przy użyciu ośmiokierunkowego kontrolera Rocker. Przyciski fire znajdują się na klawiaturze numerycznej po prawej stronie wyświetlacza i zostały przypisane do klawiszy [5] i [7]. Z kolei klawisz [C] umożliwia zrobienie zrzutu ekranu podczas gry bez instalowania dodatkowego oprogramowania.

Jak wgrać gry

N-Gage

Klawiatura numeryczna - przydatna przy wpisywaniu SMS-ów, niezbędna do gier.

Gry na N-Gage będzie można kupować na MultiMediaCard, ponieważ po pierwsze, z powodu zastosowanych zabezpieczeń grę uruchomisz jedynie w swoim telefonie. Po drugie, w ograniczonej pamięci telefonu nie zmieściłaby się gra.

MultiMediaCard wkłada się od góry telefonu bez wyłączania aparatu. Zaraz po włożeniu karty w menu pojawia się ikona z nową grą. Jej wybranie spowoduje uruchomienie gry - nie trzeba jej instalować.

Oprócz napisanych specjalnie do N-Gage można będzie ściągnać całą serię gier uniwersalnych, napisanych w Javie, jak również tytułów przeznaczonych do Nokii 7650. Tak więc bez problemów uruchomisz np. Dooma 7650, tyle że konieczna będzie instalacja gry przy użyciu oprogramowania dołączonego do telefonu. W wypadku Dooma 7650, korzystającego z shareware'owej wersji plansz, będziesz potrzebował 2 MB wolnej pamięci. W aktualnej wersji, umieszczonej na płycie, nie ma jeszcze udostępnionego trybu Deathmatch via Bluetooth, ale autorzy zapowiadają, że wkrótce będzie dodany.

To jeszcze nic. Do modelu 7650 opracowano emulator GameBoya, a zatem również posiadacze N-Gage będą mogli uruchamiać gry przeznaczone do tej popularnej konsoli.

Cierpliwości

Nokia N-Gage pojawi się w sprzedaży dopiero w czwartym kwartale tego roku. Wtedy też półki w sklepach powinny się zapełnić grami do N-Gage. Warto poczekać, jeśli szukasz małego telefonu, na którym zagrasz od czasu do czasu. Niestety, nabywców odstraszyć może wysoka cena - ponad 2000 zł bez promocji.

Pierwsze gry na N-Gage

Tomb Raider

Przygody Lary Croft przeniesione na Nokię N-Gage. Według Eidosu, gra ma być dostępna w tym samym czasie, co pierwsze egzemplarze konsoli. Pierwsze pokazy Tomb Raidera pozwalają twierdzić, że będzie to jedna z bardziej efektownych gier do nowej Nokii. Gdy tylko będzie to możliwe, opiszemy ten tytuł i porównamy z pecetowym odpowiednikiem.

Virtually Snowboard 2

Virtually Snowboard 2 to zawody snowboardowe, podczas których ścigasz się na torze, wykonując karkołomne akrobacje. Twoim rywalem może być kolega, dzięki trybowi multiplayer via Bluetooth. Virtually Snowboard 2 to gra, którą Nokia wręcz musiała wprowadzić, bo jest sponsorem zawodów snowboardowych. Z tego samego powodu gra powinna być standardowym dodatkiem do N-Gage.

Sonic N

Flagowy produkt firmy Sega, a jednocześnie jedna z bardziej znanych platformówek na świecie. Pokrzyżuj dr. Eggmanowi mroczne plany, wcielając się w jedną ze znanych postaci: Sonica, Tails, Knuckles, Amy. Sega gwarantuje doskonałą zabawę, mimo że rozgrywka możliwa jest tylko w trybie dla jednego gracza.