NAB 2004: Alias przedstawia szóste wcielenie pakietu Maya

Korzystając z odbywającej się w dniach 17 – 23 kwietnia w Las Vegas konferencji NAB 2004, firma Alias zaprezentowała kolejną wersję pakietu do tworzenia grafiki 3D i animacji – Maya 6.

Podczas gdy nowa odsłona programu Maya może się pochwalić wieloma nowymi funkcjami i usprawnieniami, znaczące zmiany dotyczą również wersji dla systemów Mac OS X, które wyraźnie podnoszą wydajność aplikacji w wersji dla platformy Macintosh. Przedstawiciele firmy Alias podkreślają, iż developerzy wtyczek do aplikacji będą w stanie je tworzyć wykorzystując do tego narzędzia koncernu Apple. Na uwagę zasługuje również fakt zwiększenia o 20 do 50 % szybkości renderingu w porównaniu do poprzedniej wersji.

Z nowości w Maya 6 warto wspomnieć o obsłudze plików PSD, czyli popularnego Adobe Photoshopa. Możemy odczytywać i zapisywać dokumenty utworzone w Photoshopie, a dodatkowo automatycznie tworzyć połączenia z pakietami warstw. Wbudowane okno przeglądarki pozwala w wygodny sposób oglądać wszelkiego typu dokumentację, tutoriale oraz skrypty MEL (Maya Embedded Language). Użytkownikom umożliwiono ponadto obsługę plików DDS i PNG oraz zaktualizowano obsługę formatu DWG z programu AutoCAD 2004 i plików IGES.

Maya 6 w pełnej wersji (Maya Complete) dostępna ma być na początku maja w cenie 2000 USD. Aktualizacje z poprzednich wersji kosztować mają 900 USD.

Więcej informacji: http://www.alias.com