NAB: "Flash-killer" rodem z Redmond

Microsoft w trakcie konferencji NAB 2007 zaprezentuje nową technologię prezentacji bogatych aplikacji internetowych, noszącą nazwę Silverlight. Jest to wtyczka do przeglądarki internetowej, pozycjonowana jako konkurentka odtwarzacza Adobe Flash Player.

Silverlight znany był dotychczas pod kodową nazwą WPF/E, czyli Windows Presentation Foundation Everywhere (tematykę tę poruszaliśmy już w tekście "XAML - remedium na bolączki webmasterów i programistów"). Jak przekonuje producent, technologia ta skierowana jest do trzech głównych grup odbiorców - dostawców treści multimedialnych, którzy chcą dystrybuować swój "content" w Internecie, programistów i projektantów aplikacji RIA i wreszcie użytkowników końcowych, oczekujących po webowych multimediach najwyższej jakości.

Wtyczka Silverlight jest kompatybilna z najpopularniejszymi przeglądarkami - Internet Explorerem, Firefoksem, Safari, itp. Działa niezależnie od systemu operacyjnego zainstalowanego na komputerze użytkownika.

Microsoft zapowiada, że inne swoje produkty zoptymalizuje tak, by "wycisnąć" jeszcze więcej z Silverlight. Mowa tu m.in. o nadchodzącej nowej wersji Windows Servera, noszącej nazwę kodową Longhorn, w której dostępny będzie jak plugin zestaw IIS7 Media Pack, zwiększający możliwości dostarczania bogatych treści internetowych. Pod kątem technologii Silverlight zoptymalizowany ma zostać także zestaw aplikacji dla webmasterów i webdesignerów Expression.

Wersja beta wtyczki ma zostać udostępniona pod koniec kwietnia i zbiegnie się w czasie z konferencją MIX 2007. Wtedy też gigant z Redmond zamierza poinformować o dalszych planach dotyczących tej technologii. Kilka firm zajmujących się dostarczaniem treści multimedialnych w Sieci podpisało już z Microsoftem stosowne umowy na korzystanie z opisywanej technologii, jak tylko prace nad nią dobiegną końca. W tym gronie znalazły się m.in. spółki Akamai Technologies, Brightcove, Eyeblaster, Major League Baseball i Netflix.