NAS-y do domu i małej firmy

Ważne dokumenty warto trzymać w jednym, dostępnym dla wszystkich miejscu. Doskonale do tego nadają się dyski NAS, które pełnią rolę funkcjonalnego serwera plików. Sprawdziliśmy w testach, jak wypadają w testach najnowsze modele tych urządzeń.


NAS-y (ang. Network Attached Storage) to wygodne i wszechstronne urządzenia, które powinny być obowiązkowym wyposażeniem każdej firmy. Niektóre z nich świetnie też sprawdzają się roli multimedialnego centrum, idealnie uzupełniającego domową sieć bezprzewodową. Warto w nie zainwestować, szczególnie że dostępnych jest całą gama produktów do różnych zastosowań i na każdą kieszeń.

W naszym teście sprawdziliśmy możliwości 10 urządzeń NAS. Sprzęty zostały poddane procedurze testowej, sprawdzającej wydajność pracy z różnymi plikami i zbiorami danych. Dodatkowo ocenie poddane zostały takie parametry jak: łatwość instalacji, możliwości dołączanego oprogramowania i pobór prądu. NAS-y podzielone zostały na dwie kategorie: jednozatokowe i dwuzatokowe (w zależności od liczby możliwych do zamontowania dysków). W każdej z nich na podstawie przeprowadzonych testów wyłoniony został zwycięzca (znaczek "Najlepszy zakup").

Liczba dysków to spora różnica przekładająca się nie tylko na funkcjonalność urządzenia, ale również na wydajność czy bezpieczeństwo przechowywania danych (poprzez możliwość pracy dwóch dysków w trybie RAID 1). Dlatego przed zakupem NAS-a warto poznać zestaw obowiązkowych i dodatkowych umiejętności tego typu urządzeń, tak, aby móc odróżniać cechy istotne od mniej ważnych.

NAS z zewnątrz

Większość konstrukcji ma kształt niewielkiego sześcianu, przypominającego rozmiarami zewnętrzny dysk USB wykorzystujący 3,5-calowe talerze. Modele dwudyskowe są nieco większe, ale i tak bez problemów zmieszczą się pod każdym biurkiem. To zwarte i dosyć kompaktowe konstrukcje, które najczęściej mają metalowe obudowy z plastykowymi panelami przednimi. Taka konstrukcja okazuje się optymalna bo jest odpowiednio sztywna i zarazem niezbyt droga. Obudowa z blachy stalowej  pomaga lepiej oddawać ciepło - choć oczywiście lepsze byłoby aluminium, które ma wyższy współczynnik przewodności cieplnej.

Z przodu obudowy najczęściej zamontowane są diody sygnalizujące pracę urządzenia i dysków a dodatkowe gniazda umieszone są z tyłu. W konstrukcjach jednodyskowych najczęściej do dyspozycji  jest gniazdo LAN, zasilające i USB. W zapomnienie odeszły NAS-y wyposażone w karty sieciowe 10/100 i obecnie króluje jej wydajniejsza gigabitowa odmiana, która jest wystarczająco szybka aby np. móc odtwarzać strumieniowo filmy Full HD. Bardziej rozbudowane modele, wyposażone są w znacznie większa liczbę gniazd i interfejsów, nawet w HDMI (mogą działać jak odtwarzacz multimedialny).  Doskonałym przykładem takiego NAS-a jest QNAP TurboNAS TS-269L, który ma aż cztery gniazda USB, dwa gniazda USB 3.0, gniazdo eSATA, HDMI.

ARM czy X86

Większość NAS-ów wykorzystuje procesory ARM. Oczywiście zdarzają się modele zbudowane na platformie x86, dobrze znanej z komputerów osobistych (należą do nich m.in. QNAP TurboNAS TS-269L czy Asustor AS-602T-D1F8). NAS-y z procesorami ARM, są jednak bardziej energooszczędne. To bardzo ważny parametr - urządzenia te mają przecież pracować bez chwili wytchnienia, co zawsze wpływa na koszty ich utrzymania. Ponadto większość z NAS-ów wyposażonych w procesory x86 działa wyraźnie głośniej od modeli wykorzystujących architekturę ARM. Różnicę szczególnie słychać podczas uruchamiania urządzenia czy restartowania, gdy wentylator pracuje z pełną mocą.

Image_10S

Image_10S

3,5-calowe dyski        

W znaczącej większości NAS-y zapisują dane na 3,5-calowych dyskach twardych, identycznych jak te stosowane w komputerach stacjonarnych. To optymalny wybór: nośniki te charakteryzuje świetny stosunek ceny do pojemności, a przez to - niski koszt gigabajta. Nie bez znaczenia jest też to, że  dostępne są w różnych pojemnościach, dochodzących nawet do 3 TB. Niektórzy producenci oferują modele specjalnie przystosowane do pracy z NAS-ami. Np. WD sprzedaje nośniki z serii WD RED dostępne w wersji 1, 2 i 3 TB, zaprojektowane są do ciągłej pracy: 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Posiadają obniżony współczynnik wibracji, a także specjalne oprogramowanie (WD NASware), które jest  odpowiedzialne za właściwą komunikację z serwerem NAS. Mają też rozbudowaną pamięć cache (64 MB) i wyposażone są w nowoczesny interfejs SATA III (6 Gbit/s). Cechują się też zmienną prędkością obrotową (technologia IntelliPower), która sprawia, że cechują się dłuższą żywotnością i niższym zużyciem prądu.

1276131553-39551400

1276131553-39551400

NAS bez dysku

Większość z NAS-ów sprzedawanych jest bez dysków twardych, które trzeba dokupić we własnym zakresie i umieścić wewnątrz NAS-a w specjalnej kieszeni. Bardzo wygodne są konstrukcje pozwalające na zamontowanie dysku w specjalnych zatrzaskowych wnękach, bez konieczności rozkręcania całej obudowy (modele Asusteka, QNAP-a czy Synology). W wypadku modeli dwuzatokowych warto zwrócić uwagę na to w jakich trybach mogą one pracować. Najlepszym wyborem jest RAID 1, czyli popularne "lustro" - jeden dysk jest lustrzanym odbiciem drugiego. W razie awarii jednego z nośników dane zostaną zachowane na drugim. Nie polecamy za to trybu RAID 0. Mimo że zwiększa on wydajność systemu dyskowego, niesie ze sobą ryzyko utraty wszystkich danych zgromadzonych na współpracujących dyskach w razie awarii choćby jednego z nich.

Idealne rozwiązanie dla początkujących

NAS-y z zainstalowanym i skonfigurowanym fabrycznie dyskiem są najlepszym wyborem dla osób szukających łatwych w obsłudze urządzeń. Wystarczy je podłączyć do routera zainstalować dołączone oprogramowanie i po chwili można korzystać z urządzenia. Doskonałym przykładem takiego rozwiązania są serwery NAS Iomegi czy WD. Te urządzenia automatycznie mapują udział sieciowy, w systemie tak, że można korzystać z NAS-a jak ze zwykłego dysku, mają też proste w obsłudze i funkcjonalne oprogramowanie dostępne w języku polskim.

Oprogramowanie

Oprogramowanie dołączane do NAS-a jest równie istotne jak wyposażenie, w dużej mierze decydując o możliwościach samego urządzenia. Musi być przy tym intuicyjne w obsłudze, tak aby nawet niedoświadczony użytkownik mógł sobie poradzić z jego obsługą. Niewątpliwy prym pod tym względem wiodą konstrukcje Iomegi i WD. Jeżeli jednak zależy ci nie tylko na intuicyjnym interfejsie, ale i zaawansowanych ustawianiach, to najlepsze są pod tym względem konstrukcje QNAP-a i  Synology. Cechują się one przyjaznym interfejsem i bogatym zestawem funkcji, pozwalającymi w pełni wykorzystać możliwości urządzeń. Mile też zaskakuje oprogramowanie dołączane do NAS-a Asustora, które jako jedno z nielicznych już przy pierwszym uruchomieniu sprawdza czy są dostępne aktualizacje. Wyróżnia się też nowoczesnym i bardzo intuicyjnym interfejsem w polskiej wersji językowej.

Co w testach

Wszystkie serwery NAS wyposażone w dyski przetestowane zostały z dołączanymi napędami. Modele pozbawione dysków testowane zostały z dyskami WD RED o pojemności 3 TB. W modelach dwuzatokowych domyślnym ustawieniem był RAID 1 a dane zostały zapisywane na zmapowanym udziale sieciowym ze statusem publicznym.

qnap

qnap

QNAP TurboNAS TS-269L

Cena: 1789 zł

QNAP TurboNAS TS-269L wyposazony jest w starannie wykonaną obudowę, która pozwala na szybki montaż dwóch dysków 3,5-calowych z interfejsem SATA. Najpierw za pomocą dołączanych śrubek należy przykręcić dyski do specjalnych szuflad, a potem wsunąć je w odpowiednie wnęki umieszczone z przodu obudowy. To czy dany dysk poprawnie działa sygnalizacją umieszczone z przodu obudowy diody. Po zamontowaniu dysków wystarczy podłączyć NAS do zasilania, rutera (w zestawie są odpowiednie kable) i uruchomić program instalacyjny dołączany przez producenta.