​​NASA: Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wystartuje w tym tygodniu

Najpotężniejszy teleskop, jaki kiedykolwiek wystrzelono w kosmos, nareszcie gotowy do startu.

​​NASA: Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wystartuje w tym tygodniu

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba; źródło: NASA

Po wielu opóźnieniach, Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wystartuje 24 grudnia i będzie podążać śladami legendarnego teleskopu Hubble'a, choć zostanie umieszczony nieco dalej od Słońca.

Projekt został rozpoczęty w 1989 roku i zakładał wystrzelenie największego teleskopu w kosmos już na początku XXI wieku. Jednak liczne problemy wymusiły opóźnienia i potrojenie pierwotnego budżetu z ostateczną ceną osiągającą niemal 8,8 miliardów euro. Teleskop Webba został zbudowany w USA i przetransportowany do miejsca startu w Kourou w Gujanie Francuskiej w tym roku z planowaną datą wystrzału 18 grudnia. Jednak pojawiające się problemy wymusiły opóźnienia.

Zobacz również:

  • Teleskop Webba wykonał zdjęcia Mgławicy Tarantula
  • Skylab. Symulacja misji kosmicznej NASA
  • Call of Duty Modern Warfare 2 - o której godzinie start serwerów?

NASA ogłosiło w tę sobotę, że kosmiczny teleskop jest gotowy do startu, a zespół naprawił problemy związane z połączeniem. Urządzenie znajduje się już wewnątrz rakiety Ariane 5. Mamy nadzieję, że pokaże nam, jak wyglądał Wszechświat prawie 14 miliardów lat temu.

Teleskop nosi imię zmarłego administratora Jamesa E. Webba, który przez większość lat sześćdziesiątych kierował raczkującą wtedy agencją kosmiczną NASA.

Zobacz także: Jak pracują kurierzy w Święta 2021? Najważniejsze informacje

Źródło: sciencealert.com