NASA: amerykańska część stacji kosmicznej ukończona

Amerykańscy astronauci odbyli ostatni spacer w przestrzeni kosmiczne związany z dokończeniem amerykańskiej części Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Prom Endeavour powróci z kosmonautami na ziemie za dwa dni i już więcej nie wyruszy na orbitę.

W czasie ostatniej misji statku kosmicznego Endeavour astronauci przenieśli mechaniczne ramię z promu na stację kosmiczną. W ten sposób prace nad amerykańską częścią Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zostały zakończone po 12 latach i 1 000 godzin spacerów w przestrzeni.

Następna załoga NASA, która poleci na stację kosmiczną promem Atlantis, nie będzie już przeprowadzała spacerów w przestrzeni kosmicznej. Te będą wykonywali jedynie członkowie załogi stacji kosmicznej w razie takiej potrzeby.

Zobacz również:

  • Miliarder zapłacił SpaceX. Pierwszy komercyjny spacer kosmiczny jeszcze w tym roku
  • Kosmiczna autostrada? Przy Księżycu pojawią się roboty i stacje benzynowe

Mechaniczne ramie o długości 15 metrów, które zostało wymontowane z promu Endeavour posłuży na stacji kosmicznej jako drugi przyrząd tego typu. Zostanie ono wykorzystane prze robota Dextre, który posiada już jedno mechaniczne ramie o zasięgu 9 metrów skonstruowane kosztem 200 mln dolarów. Robot ten ma wykonywać wszystkie niebezpieczne prace, którymi należy zająć się na zewnątrz stacji.

W czasie odłączania i przenoszenia ramienia astronauci przekroczyli liczbę 1 000 godziny, jakie kosmonauci spędzili na spacerach w przestrzeni odbywanych w celu zmontowania potrzebnych elementów stacji kosmicznej.