NASA bada gwiazdę przypominającą nasze Słońce

Badanie pobliskiej gwiazdy przypominającej młode Słońce ma pomóc naukowcom lepiej zrozumieć, co wpłynęło na rozwój naszej planety.

NASA bada gwiazdę przypominającą nasze Słońce

pexels.com

Gwiazda o nazwie Kappa 1 Ceti znajduje się w pobliżu naszego Układu Słonecznego i przypomina Słońce, kiedy było młode. Naukowcy z NASA badają ją w celu zrozumienia tego, jak mogła wyglądać nasza gwiazda, gdy była młoda i jak kształtowała atmosferę i rozwój życia na Ziemi. Aktualnie przyjmuje się, że jest ona w średnim wieku (ma około 4,65 miliarda lat).

Kappa 1 Ceti znajduje się 30 lat świetlnych stąd w gwiazdozbiorze Wieloryba. Ma od 600 do 750 milionów lat, więc jest w mniej więcej tym samym wieku co Słońce, kiedy na Ziemi rozwijało się życie. Podobna jest również ich masa i temperatura powierzchni.

Zobacz również:

  • NASA zabiera chętnych w podróż po Marsie
  • W kierunku Słońca leci kometa większa niż marsjański księżyc
  • Naukowcy odkryli najszybszą asteroidę w Układzie Słonecznym!

Wybuchy młodych gwiazd często są aktywniejsze w porównaniu ze starszymi gwiazdami, dlatego naukowcy biorący udział w projekcie dostosowali istniejące modele słoneczne, aby przewidzieć niektóre z najważniejszych charakterystyk Kappa 1 Ceti.

Jednym ze sposobów, w jaki młodsze gwiazdy uwalniają część swojej energii, są wiatry gwiazdowe, składające się z plazmy. Wiatr gwiazdowy płynie w kierunku orbitujących planet i wpływa na ich środowisko. Ma to znaczenie dla planety na każdym etapie jej życia, dlatego tak ważne jest zrozumienie jego działania. Ostatecznie naukowcy mają nadzieję znaleźć gwiazdę podobną do młodego Słońca z orbitującą egzoplanetą na etapie rozwoju, w którym znajdowała się Ziemia 4 miliardy lat temu, niestety Kappa 1 Ceti takiej egzoplanety nie ma.

Zobacz także: Lidl: tanie artykuły ogrodnicze - co warto kupić?

Źródło: slashgear.com