NASA – drugi test rakiety SLS. Próby misji załogowej Artemis-1 na nagraniu

Pierwsza próba pierwszego stopnia rakiety SLS była porażką, czy podobnie było tym razem? Sprawdźcie na załączonym materiale filmowym.

Misja kosmiczna Artemis-1 to przedsięwzięcie, w ramach którego NASA ponownie planuje wysłać ludzi na Księżyc. Jak wiadomo, pasażerskie akcje kosmiczne są wyjątkowo ryzykowne, ponieważ w razie niepowodzenia zniszczony może zostać nie tylko sprzęt, ale każda pomyłka może kosztować również ludzkie życie. Tym bardziej, już w fazie testów wszystko musi być dopięte na przysłowiowy ostatni guzik.

NASA, misja kosmiczna, Artemis-1, misja Artemis, test rakiety, rakieta SLS, pierwszy człon rakiety, rakieta kosmiczna, Księżyc, misja załogowa, przestrzeń kosmiczna, nauka, kosmos,

Drugi test pierwszego członu rakiety SLS

Niestety, pierwszy test pierwszego stopnia rakiety SLS, która ma wynieść kapsułę załogową w przestrzeń kosmiczną, odbył się 19 stycznia 2021 roku i zakończył się przed czasem. W skrócie, była to porażka, o której zrobiło się głośno na całym świecie. Tym razem, NASA postanowiła ponowić próbę. Jak poszło teraz? Nagranie z drugiego testu możecie obejrzeć na materiale poniżej.

Drugi test, tzw Green Run, odbył się 18 marca późnym wieczorem. Konkretnie, o godzinie 21.37 czasu polskiego odpalone zostały silniki pierwszego członu rakiety, które pracowały przez około osiem minut czyli zgodnie z planem. W trakcie próby nie zarejestrowano żadnych problemów technicznych więc tym razem wszystko poszło zgodnie z planem. Powodzenie tego testu daje nadzieję, że być może uda się przeprowadzić misję Artemis-1 jeszcze przed końcem tego roku.

Spragnionym kosmicznych wrażeń polecamy także:

Niesamowite zdjęcie Wenus

Laserowy atak łazika Perseverance na skały - nagranie

Zaobserwowano odradzanie się atmosfery na jednej z planet

Zarejestrowano zorzę polarną na Jowisza