NASA: humanoidalny robot obudził się na stacji kosmicznej

Po sześciu miesiącach w bezruchu, robot Robonaut 2 został uruchomiony przez astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Został tam dostarczony przez wahadłowiec Discovery w czasie jego ostatniej misji.

Robonaut 2
W poniedziałek astronauci złożyli i uruchomili robota. Przetestowali także jego elektronikę, a zwłaszcza czujniki temperatury w jego stawach. Na razie R2 (Robonaut 2) nie otrzymał polecenia przemieszczania się, ani wykonywania żadnych zadań.

NASA nie podało, kiedy robot będzie mógł poruszać się po stacji. W przyszłości, po przetestowaniu jego funkcjonowania na stacji kosmicznej i reakcji astronautów na nowego członka załogi, będzie on wykonywał zadania takie jak utrzymywanie czystości i prace konserwacyjne wewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ma także pomagać astronautom podczas spacerów w przestrzeni kosmicznej.

Zobacz również:

  • Teleskop Webba wykonał zdjęcia Mgławicy Tarantula
  • Przyjemne mycie okien przestało być oksymoronem. Oto, jakie roboty do mycia okiem można dziś kupić

Prace nad 136-kilogramowym robotem trwały 11 lat. Do konstrukcji R2 wykorzystano 38 procesorów PowerPC, włączając w to 36 wbudowanych chipów kontrolujących jego stawy. Każdy wbudowany procesor komunikuje się z głównym układem wewnątrz robota.

Na początku, Robonaut 2 zostanie połączony z nieruchomą podstawą i pracował będzie tylko stacjonarnie. Pod koniec roku, NASA ma nadzieję na dostarczenie jednego lub dwóch elementów, które będą spełniać rolę nóg i pozwolą mu na poruszanie się po stacji orbitalnej.