NASA kręci w 3D

Załoga promu kosmicznego Atlantis nakręci film 3D - w tym celu kosmonauci zabierają na pokład dodatkowe wyposażenie, czyli kamery IMAX.

Kolejny start promu planowany jest na najbliższy poniedziałek. Misją Atlantis jest przeprowadzenie prac naprawczo-konserwacyjnych teleskopu Hubble'a. Kosmonauci przy tej okazji sfilmują swoje kosmiczne spacery. W oparciu o nagrany materiał powstanie film Hubble 3D, którego seanse będzie można oglądać w kinach IMAX począwszy od wiosny 2010 r.

Najbliższa misja promu kosmicznego Atlantis jest dla NASA absolutnym priorytetem. Bob Jacobs, specjalista NASA ds. publicznych, napisał w specjalnym oświadczeniu prasowym, że teleskop Hubble'a umożliwił ludzkości podziwianie niesamowitego piękna kosmosu. Naprawa i modernizacja urządzenia mają pozwolić naukowcom na badanie wszechświata przez kolejne lata.

Jacobs dodał, że celem misji Atlantis jest również przekazanie ludzkości historii teleskopu i podzielenie się wrażeniami, jakie płyną z oglądania przestrzeni kosmicznej. Technologia opracowana przez IMAX jest świetnym narzędziem do realizacji tego zadania. Dzięki niej oglądanie teleskopu wreszcie przekazywać będzie widzom niezwykłe emocje, które towarzyszom astronautom podczas ich podróży. Założeniem projektu jest sprawić, aby widz poczuł się jak uczestnik misji.

IMAX zaznaczył, że astronauci zostali już przeszkoleni w obsłudze kamer. Wiadomo również, że jedna z nich zostanie umieszczona na zewnątrz promu.

Start misji Atlantis miał odbyć się już w pod koniec ubiegłego roku. Przedsięwzięcie wstrzymano z powodu awarii komputera sondy kosmicznej. Również później pojawiły się kolejne poważne problemy. Nadchodząca wyprawa ma dostarczyć do teleskopu nowe urządzenia, baterie oraz moduł umożliwiający znacznie szybsze badanie nawet 10 razy dalszej odległości niż dotychczas.

Warto dodać, że kamery 3D nie będą jedyną rozrywkową częścią wyprawy. Wiadomo, że jeden z astronautów, Mike Massimino, ma relacjonować misję za pomocą serwisu Twitter.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: