NASA: misja lądowania na Księżycu została przesunięta

NASA przesuwa plany załogowego lądowania na Księżycu i podaje nową datę. Blue Origin współwinne opóźnieniu.

NASA: misja lądowania na Księżycu została przesunięta

Od prawie 50 lat na Księżycu nie było żadnego człowieka i choć plany powrotu pojawiały się często, niestety były one zmieniane lub opóźniane.

Następna misja lądowania na Księżycu z załogą USA została przesunięta do 2025 roku, jak ogłosił na konferencji administrator NASA Bill Nelson. Porażka jest głównie spowodowana COVID-19, procesami sądowymi i zbyt niskim budżetem.

Zobacz również:

  • Teleskop Webba wykonał zdjęcia Mgławicy Tarantula

Mimo, że projekt Artemis II rozpoczął się w 2012 roku i korzystał z dziesięcioleci postępu technologicznego oraz spuścizny po poprzednich planowanych lub osiągniętych próbach lądowania, nadal nie jest w pełni gotowy. Według NASA poślizg wynika z wielu czynników: pandemia spowodowała opóźnienia, pieniądze z Kongresu nie wystarczyły na ukończenie misji, poprzednia data została uznana za technicznie niewykonalną, a pozew wytoczony przez Jeffa Bezosa i Blue Origin w sprawie umowy wyznaczającej SpaceX jako głównego wykonawcę statku desantowego, spowodował miesiące opóźnień.

Pierwotnie zaplanowane lądowanie miało odbyć się nie później niż w maju 2024 roku. Mimo przesunięcia misji na 2025 rok, pierwsza bezzałogowa misja księżycowa Artemis z kapsułą Orion odbędzie się już w lutym 2022 roku.

Zobacz także: Naukowcy wykryli "tsunami" fal grawitacyjnych

Źródło: newatlas.com


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: