NASA na tropie błędów

Agencja NASA udostępniła swoje narzędzie do analizowania kodu programów i wykrywania błędów jako projekt open-source. Według agencji, pomoże to w rozwoju oprogramowania, na czym skorzystają obie strony - zarówno społeczność open-source, jak i sama agencja.

Java PathFinder (JPF) jest to system, który potrafi weryfikować programy napisane w Javie i wyszukiwać błędy, występujące podczas ich wykonywania. Najprościej rzecz ujmując, jest to specjalnie skonstruowana maszyna wirtualna, która poprzez śledzenie wszelkich możliwych ścieżek wykonywania programu, wykrywa np. nieobsłużone wyjątki, czy zakleszczenia (stany, w których dwa lub więcej procesów nawzajem oczekuje na zwolnienie blokady). W odróżnieniu do tradycyjnych debuggerów, JPF potrafi wskazać całą ścieżkę wykonywania kodu, która doprowadza do wystąpenia błędu. Jest to doskonałe narzędzie do wykrywania trudnych do namierzenia błędów, szczególnie we współbieżnych programach wielowątkowych.

Java PathFinder jest aplikacją napisaną w 100% w Javie i może być używana jako samodzielne narzędzie lub też może być wbudowane w zintegrowane środowiska programistyczne. JPF był rozwijany od 1999 roku przez NASA Ames Research Center, a teraz został udostępniony na zasadach licencji NASA Open Source Agreement 1.3, która została zaaprobowana przez SourceForge, więc spełnia wymogi OSI (Open Source Initiative).

Strona domowa projektu

Oficjalne ogłoszenie NASA


Zobacz również