NASA: naprawa Teleskopu Hubble'a potrwa dłużej

NASA twierdzi, że naprawa usterki komputera Kosmicznego Teleskopu Hubble'a potrwa dłużej, niż sądziliśmy. Ten sam błąd występuje zarówno na komputerze głównym, jak i zapasowym.

NASA: naprawa Teleskopu Hubble'a potrwa dłużej

Teleskop Hubble'a / źródło: sciencefocus.com

NASA wciąż walczy z usterką komputerową, która spowodowała wyłączenie Kosmicznego Teleskopu Hubble'a na około dwa tygodnie. Wydaje się, że problem ma także jego komputer zapasowy.

Działający od 1990 roku Teleskop Hubble'a wstrzymał działanie dokładnie 13 czerwca po problemie z jednym z komputerów. Przestał on zbierać dane naukowe, a przesyłane polecenia przestały być skuteczne. NASA podkreśliło jego rolę w swoim oświadczeniu:

Teleskop Hubble'a obserwuje wszechświat od ponad 31 lat. Przyczynił się do niektórych z najważniejszych odkryć naszego kosmosu, w tym do przyspieszającej ekspansji Wszechświata, ewolucji galaktyk i pierwszych badań atmosferycznych planet poza naszym Układem Słonecznym.

Zobacz również:

Hubble jest wyposażony w dwa komputery z ładunkiem, z których oba znajdują się w jednostce Science Instrument oraz Command and Data Handling (SI C&DH). Komputery zbudowano w latach 80., a zainstalowano w 2009 roku. Jeden z nich miał służyć jako kopia zapasowa. Ostatnia próba przywrócenia teleskopu pokazała jednak, że ​​zarówno komputer główny, jak i zapasowy doświadczają tego samego błędu, co sugeruje, że problem leży gdzie indziej. Testy wykonane 23. i 24. czerwca wykazały,że błąd obejmuje polecenia zapisu lub odczytu z pamięci, które okazują się nieskuteczne.

Inżynierowie badają teraz inny sprzęt, który może powodować problem. Command Unit/Science Data Formatter (CU/SDF) — moduł odpowiedzialny za formatowanie i przesyłanie danych oraz regulator mocy zapewniający zasilanie sprzętu komputerowego.

Starzejący się Teleskop Hubble'a często doświadczał problemów. W marcu doznał tymczasowej usterki oprogramowania związanej z problemami z żyroskopem.

Zobacz także: Najlepsze mikrofony do streamingu [RANKING 2021]

Źródło: space.com