NASA ostrzega przed inteligentnymi samochodami

Badanie NASA skupiające się na ​​inteligentnych funkcjach samochodów wykazały, że nowe technologie automatyzacji niosą pewne ryzyko.

NASA ostrzega przed inteligentnymi samochodami

pixabay.com

NASA zbadało nowe technologie automatyzacji w inteligentnych samochodach pod kątem senności kierowców.

Każdego roku dochodzi do wielu wypadków drogowych i zgonów, które są skutkiem sennej jazdy. Okazuje się, że częściowo zautomatyzowane pojazdy wyposażone w inteligentne funkcje, które powinny nam przede wszystkim pomagać na drodze, mogą zaostrzyć ten problem.

Zobacz również:

  • Recenzja: Volkswagen Caddy Cargo - ile technologii pomieści dostawczak?
  • Samsung i samochody elektryczne? Nowy plan technologicznego giganta
  • Google dodaje nową funkcję wyszukiwarki!

Laboratorium przeciwdziałania zmęczeniu NASA Ames Research Center odkryło, że funkcje takie jak asystent pasa ruchu, pomagający zapewnić bezpieczeństwo samochodu, stawiają kierowców w pasywnej roli. Kiedy czujniki i algorytmy stale monitorują jazdę, nasza czujność spada. Ryzyko jest jeszcze większe, gdy kierowca już wcześniej był zmęczony.

Specjalne badania obejmowały uczestników umieszczonych za kierownicą symulatorów, w których zastosowano tryb samodzielnej jazdy. Aktywność mózgów kierowców była monitorowana przez specjalne elektrody. Kiedy uczestnicy nie kontrolowali aktywnie pojazdu, częściej przysypiali i zgłaszali uczucie większej senności.

Dane agencji kosmicznej mogą pomóc bezpiecznie wdrażać autonomiczne technologie w samolotach i innych systemach, a także zwrócić uwagę na potencjalne problemy wynikające z podobnych funkcji w samochodach.

Zobacz także: Pierwsza cywilna misja kosmiczna SpaceX już dziś! Gdzie obejrzeć?

Źródło: slashgear.com