NASA prezentuje topograficzną mapę księżyca

Dane NASA posłużyły naukowcom z Uniwersytetu Stanowego Arizony w Tempe do przygotowania pierwszej topograficznej mapy księżyca w wysokiej rozdzielczości. Pozwala ona lepiej poznać ukształtowanie powierzchni naszego jedynego naturalnego satelity.

Mapa księżyca

Mapa została stworzona przy użyciu danych pochodzących ze sztucznego satelity księżyca Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO). Jego misja rozpoczęła się w 2009 roku i od tamtej pory dostarczył ponad 192 terabajty danych. Niektóre z nich posłużyły do wykonania mapy.

Mimo, że jest to najdokładniejszy model powierzchni księżyca wykonany do tej pory, to jednak NASA wskazuje, że jest jeszcze wiele do zrobienia. W przyszłości mapa będzie bardziej szczegółowa, obraz zostanie wyostrzony, a obecne braki danych uzupełnione.

Zaprezentowana mapa GLD100 przedstawia ukształtowanie terenu jednej półkuli księżyca w skali wynoszącej 100 metrów na piksel. Obszary białe i czerwone obrazują najwyższe miejsca na Księżycu, a obszary niebieskie i fioletowe te części naszego satelity, które położone są najniżej.

Mapę w wysokiej rozdzielczości można obejrzeć na specjalnej stronie internetowej. Po więcej informacji na jej temat odsyłamy na strony NASA oraz Uniwersytetu Stanowego Arizony (obie witryny w języku angielskim).