NASA prosi amerykańskie firmy o pomoc

Kosmiczna agencja potrzebuje pomocy w skonstruowaniu niezwykłego pojazdu, który będzie wykorzystywany w misjach na Księżycu.

NASA prosi amerykańskie firmy o pomoc

źródło: NASA.gov

NASA wystosowała prośbę o informacje i pomysły dotyczące księżycowych pojazdów transportowych do amerykańskich firm. Pojazd miałby przewozić astronautów w programie Artemis wokół księżycowego bieguna południowego już pod koniec tej dekady.

Agencja z powodzeniem wykorzystuje model partnerstwa komercyjnego dla usług transportu załóg i ładunków na niskiej orbicie okołoziemskiej, więc zakup transportu na misje księżycowe nie jest dla nikogo zaskoczeniem. Poleganie na komercyjnych firmach pozwala zaoszczędzić pieniądze i przyspieszyć harmonogram pracy, a LTV (księżycowy pojazd terenowy) nowej generacji może znacznie rozszerzyć ludzki zasięg i działalność naukową na Księżycu w przyszłych misjach powierzchniowych.

Zobacz również:

  • Teleskop Webba wykonał zdjęcia Mgławicy Tarantula

NASA prosi firmy o podzielenie się wkładem na temat podejść i rozwiązań dla tego rodzaju pojazdu do transportu ludzi. Ma też pewne szczególne wymagania dotyczące swojego pojazdu. Między innymi chce wiedzieć, czy firmy są skłonne dostarczać pojazdy, które będą do kupienia na własność, czy też firmy te będą w stanie oferować taki rodzaj transportu tylko jako usługę komercyjną.

Nathan Howard, kierownik projektu LTV w Johnson Space Center NASA powiedział:

Staramy się zachęcać do postępów w zakresie możliwości pojazdów elektrycznych, które mogą zaowocować najbardziej wydajnym łazikiem, jaki kiedykolwiek zbudowano. Artemis LTV będzie najlepszym pojazdem terenowym z zaawansowanym zarządzaniem energią, autonomiczną jazdą i ekstremalnymi technologiami środowiskowymi.

Zobacz także: Teleskop Hubble'a uchwycił niesamowity, kosmiczny miecz

Źródło: slashgear.com, nasa.gov


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: